تاریخچه آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب ابتدا بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شد، و سپس برای اولین بار در سال ۱۹۲۹توسط ورنر فورسمن بر روی انسان انجام گرفت.در ابتدا هدف فورسمن در فکر به وجود آوردن  روشی  بود تا داروها را مستقیم  به درون قلب برساند، اما قابلیت تکنیک فورسمن، به عنوان یک ابزار تشخیصی مورد توجه افراد دیگر قرار گرفت. امروزه آنژیوگرافی قلب برای اهداف تشخیصی، مداخله درمانی و یا هر دو انجام می گیرد.

آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب چیست؟

آنژیوگرافی قلب روشی است  قطعی و استاندارد برای بررسی آناتومی عروق قلب.

روش آنژیوگرافی قلب

در آنژیوگرافی قلب ،تعداد عروق کرونری که مسدود شده، محل مسدود شدن آنها  و میزان گرفتگی آن ها مشخص می‌شود و مستقیم ‌ترین راه برای پی بردن به مشکلات شریان‌های کرونری قلب استفاده کردن از آنژیوگرافی قلب است.آنژیوگرافی قلب، به وسیله یک لوله بلند تزریقی ، نازک و قابل انعطاف بنام کاتتر انجام می‌شود. زمانی که لوله کاتتر به قلب می‌رسد ممکن است فرد دچارکمی تپش قلب  شود  که این وضعیت طبیعی است . اما به طورکلی هنگام انجام آنژیوگرافی قلب ،فرد چیزی احساس نمی‌کند.در این روش پس از این ‌که کاتتر از طریق شریان یا وریدی کشاله ران به سمت قلب فرستاده شد و در قلب قرار گرفت، ماده حاجب ـ که به وسیله اشعه ایکس قابل رویت است ـ تزریق و از زوایای مختلف قلب عکسبرداری می کنند.گاهی اوقات از شریان‌های موجود در مچ دست یا آرنج نیز برای انجام آنژیوگرافی قلب استفاده می‌شود.

کاربرد آنژیوگرافی قلب

کاربرد معمول آنژیوگرافی قلب شامل بررسی مشکلات اکتسابی تنگی عروقی کرونر، تایید ناهنجاری‌های مادرزادی قلب (سوراخ‌های داخل قلب یا تنگی دریچه‌ها) و… توسط بهترین متخصص قلب در تهران  است.  در صورتی که  متخصص قلب شواهدی ببیند که بر تنگی رگ‌ها یا مشکلات ساختمانی قلب مشکوک شود معمولا انجام  آنژیوگرافی قلب را به فرد بیمار توصیه می‌کند و معمولا قبل از هر گونه عمل جراحی روی رگ‌های کرونری یا اعمال جراحی مرتبط با مشکلات مادرزادی، ابتدا باید با آنژیوگرافی قلب آناتومی موضع مربوطه مشخص شود.

عوارض آنژیوگرافی قلب

روش درمانی آنژیوگرافی قلب

در آنژیوگرافی قلب فشارهای داخل قلب ، عروق کرونر ، حفره‌های قلبی و عروق بزرگ و… را اندازه گیری می کنند ؛ همچنین در آنژیوگرافی قلب ،متخصص قلب ،اقدامات درمانی نیز انجام می دهد مانند  انؤیوپلاستیک که به معنی باز کردن یا ترمیم رگ می باشد.در این روش رگی که مسدود شده توسط بادکنکی به نام بالون، متسع  شده و چند ثانیه در این حالت نگه داشته می‌شود تا رگ باز شود؛ گاهی نیز برای جلوگیری از انسداد مجدد وسیله فنرمانندی به نام استنت داخل رگ مسدود شده قرار می دهند.

عوارض آنژیوگرافی قلب

اگرچه معمولا آنژیوگرافی قلب بدون درد و ناراحتی قابل  انجام است، اما در مواردی نیز هنگام تزریق ماده حاجب ممکن است بیمار علائمی مانند احساس تهوع و استفراغ، برافروختگی موقت یا گرمی داشته باشد که سریع قابل برطرف شدن است. آنژیوگرافی قلب معمولا آزمایش بی‌خطری است اما گاهی موارد که به ندرت اتفاق می افتد اگر در حین عبور کاتتر مشکلی برای بیمار ایجاد شود، معمولا می‌توان به سرعت داروهای لازم را به طور مستقیم به داخل قلب تزریق کرده و مشکل را رفع نمود.

مزایای آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب در مدت زمان کوتاهی وضعیت عروق قلب را به‌خوبی نشان می دهد و به پزشک کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری نوع درمان را تعیین ‌کند. آنژیوگرافی درمانی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد و در مقایسه با عمل جراحی مزایای متعددی دارد از جمله کوتاه شدن دوره بستری، کاهش هزینه و کاهش عوارض بعد از عمل جراحی. به گفته متخصص قلب و عروق امروزه آنژیوگرافی برای بررسی عروق کلیه، مغز، قلب، ریه و دستگاه گوارش نیز کاربرد دارد.

عمل آنژیوگرافی قلب

آنژیوپلاستی قلب چیست؟

در آنژیوپلاستی، همان روش آنژیوگرافی قلب را برای رساندن لوله تو خالی به ابتدای شریان تغذیه کننده قلب (کرونر) استفاده می کنند. سپس یک سیم بسیار نازک وارد عروق قلب تنگی شده می کنند و داخل رگ ثابت می شود.

هزینه آنژیوگرافی قلب

سوال شایع بیماران راجع به هزینه آنژیوگرافی و هزینه آنژیوپلاستی است.هزینه ها بستگی به این دارد که بیمار تحت پوشش کدام بیمه پایه باشد ( بیمه تامین اجتماعی ، سلامت یا نیروهای مسلح) و آیا بیمه تکمیلی (آتیه سازان حافظ ، ایران، آسیا، پاسارگاد، بانک ملی و سایر بانک ها، هواپیمائی، میهن و…) دارد یا خیر و آیا آنژیوگرافی به تنهایی انجام می شود یا همراه آنژیوپلاستی و یا از استنت داروئی استفاده می شود یا غیر داروئی .و اینکه این عمل در کدام بیمارستان قلب و عروق انجام می گیرد. هزینه آنژیوگرافی و هزینه آنژیوپلاستی متفاوت است

اینکه آنژیوگرافی در یک بیمارستان خصوصی و در فردی که هیچکدام از بیمه های پایه را ندارد انجام شود یک قیمت مشخص دارد  و هزینه آنژیوپلاستی هم اگر فقط روی یک رگ با استنت داروئی انجام گیرد با زمانی که  روی دو رگ با استنت دارویی انجام گیرد متفاوت خواهد بود.

آنژیوگرافی قلب از طریق دست

 آنژیوگرافی  قلب از طریق دست  می تواند دقیق ترین راه تشخیص وجود تنگی و یا انسداد عروق خون رسان قلب ( کرونر ) باشد.امروزه در سایر کشورها اغلب آنژیوگرافی از طریق دست صورت می گیرد. اما در کشور ما به صورت روتین، آنژیوگرافی را از طریق شریان فمورال یا کشاله ران انجام می دهند.

امروزه در بسیاری کشورها به خصوص در اروپا، آنژیوگرافی از طریق دست انجام می شود که  دارای مزایای بسیاری است و بهترین مزیتش این است که دیگر نیازی نیست که کیسه شن برای چندین ساعت روی پای بیمار گذاشته شود. مزیت دیگرش اینست که بیمارمی تواند عصر روزی که آنژیوگرافی انجام داده از بیمارستان مرخص شود.

آنژیوگرافی از طریق دست

زوش انجام آنژیوگرافی از طریق دست

در روش آنژیوگرافی از طریق دست ، یکسری وسایل خاص که کاتتر خوانده می شوند، ماده حاجب مخصوصی که حاوی ید می باشد را به داخل عروق کرونرهدایت می کند و فیلم برداری در نماهای مختلف صورت می گیرد تا وجود تتگی عروق کرونر تشخیص داده شود.محل ورود این کاتترها به عروق شریانی در گذشته متفاوت بوده ولی در طی چند دهه گذشته متداول ترین عمل از طریق شریان ران ( فمورال ) یا کشانه ران انجام می شود. در طی چند سال اخیر در اروپا روش جدیدی به نام آنژیوگرافی از طریق دست جهت آنژیوگرافی از طریق شریان دست ( رادیال ) ابداع شده است که در آن بجای ورود کاتترها از ناحیه کشاله ران از طریق شریانی در مچ دست وارد سیستم شریانی شده و آنژیوگرافی  انجام می شود.

پس از انجام آنژیوگرافی قلب، بیمار حدود ۱ ساعت در بخش ویژه ای تحت مراقبت خواهد بود و پس از حدود ۳۰ دقیقه به بخش منتقل می شود. پس از آنژیوگرافی قلب و قبل از انتقال به بخش، پرستار لوله وارد شده در رگ را خارج می کند و محل را به مدت حدود ۲۰ دقیقه فشار می دهد و سپس پانسمان کرده و به مدت ۶-۴ ساعیت کیسه شن یا کمربند مخصوصی را روی محل پانسمان قرار می دهد.

دکتر فیض پور بهترین متخصص قلب در تهران