جراح قلب و عروق

جراح قلب و عروق

جراح قلب و عروق

جراح قلب و عروق :در دوران حاملگی به طور طبیعی تغییراتی در سیستم قلبی عروقی رخ می دهد که در بسیاری از موارد مشابه بیماری های قلبی است و می تواند تشخیص بیماری قلبی را دشوارتر کند. لذا برای شناخت و درمان صحیح بیماری های قلبی آگاهی از این تغییرات بسیار حایز اهمیت است. مهم این است که پزشک نباید بیماری قلبی در زن باردار را طبیعی تلقی کرده و علایم بیماری را نادیده بگیرد

جراح قلب و عروق

طی سالهای اخیر مرگ و میر مادران به دلیل بیماریهای قلبی در کشور تقریبا ۱۶ درصد بوده که بسیاری از آنها قابل پیشگیریبوده اند. این امر بیانگر نیاز ارائه دهندگان خدمت به یک راهنمای بالینی در مورد شناسایی مادران مبتلا و نحوه مراقبت از آنهااست . هدف از دستور عمل حاضر این است که در هر یک از مقاطع پیش از بارداری تا پس از زایمان، زنان مشکوک یا مبتلا به بیماری قلبی به موقع شناسایی شده، به متخصص  و جراح قلب و عروق ارجاع شوند و مراقبت مطلوب و مورد نیاز برای آنان انجام شود تا عوامل قابل اجتناب منجر به ایجاد عوارض یا مرگ مادر به حداقل برسند.

نارسایی قلبی و جراحی قلب و عروق در بارداری

 به گفته جراح قلب و عروق بسیاری از خانم‌ها بی‌آنکه مشکل قلبی داشته باشند، از بارداری می‌ترسند و معتقدند بارداری سلامت قلبشان را تهدید می‌کند. با اینکه بیماری قلبی دومین علت شایع مرگ و میر زنان است و حدود ۲ درصد بارداری‌ها در مادران با بیماری قلبی – عروقی رخ می‌دهد و وجود این همراهی باعث افزایش خطر برای مادر و جنین خواهد شد، بیشتر خانم‌های مبتلا به بیماری قلبی می‌توانند در صورت مراقبت‌های ویژه و مناسب، بارداری بی خطر و بدون مشکلی را بگذرانند.

اگر خانمی به بیماری قلبی مبتلا باشد و تصمیم به بارداری بگیرد، باید بداند ترکیب بیماری قلبی با بارداری، مراقبت از بیمار را از حیطه کاری بسیاری از مراقبان بهداشتی خارج می‌کند. این بیماران به مراقبت قبل، حین بارداری و پس از بارداری نیاز دارند و بهتر است یک گروه مجرب شامل مشاور، پزشک خانواده، متخصص زنان، متخصص و جراح قلب و عروق ، متخصص بیهوشی و متخصص اطفال آنها را تحت نظر داشته باشند اما در مورد کسانی که مشکل قلبی ندارند، موضوع متفاوت است.

جراح قلب و عروق

بارداری با قلب چه می‌کند

مکانیسم‌های تطابقی بدن مادر با بارداری شامل تغییرات قلبی و عروقی شاخص است. در بارداری برون ده قلبی بیش از ۴۰ درصد افزایش می‌یابد، مصرف اکسیژن مادر ۲۰ درصد بیشتر می‌شود و فشارخون به میزان جزیی کاهش می‌یابد. به دلیل بروز این گونه تغییرات که اثر مستقیمی بر جریان خون و کارکرد قلبی و عروقی دارند؛

برخی بیماری‌های قلبی ممکن است تا زمان بارداری تشخیص داده نشوند از طرف دیگر، نشانه‌های بارداری طبیعی ممکن است وجود بیماری قلبی را تقلید کند. به این معنی که خستگی، احساس سبکی در سر، ضعف، تنگی نفس، ادم (ورم) محیطی و حتی سنکوپ (غش، از دست رفتن هوشیاری برای مدت زمانی نه چندان طولانی که به دلیل نرسیدن کوتاه مدت خون به مغز ایجاد می‌شود) می‌تواند طی بارداری طبیعی نیز دیده شود و افرادی که در این زمینه تبحر کافی ندارند، ممکن است به بیماری قلبی مشکوک شوند.

آیا حاملگی برای بیماران قلبی خطرناک تر از افراد عادی است

اگرچه حاملگی به تنهایی دارای خطرات و عوارضی برای مادر میباشد، این دسته از خطرات در زنانی که بیماری مادرزادی قلبی دارند برای جنین و مادر دو برابر حالت عادی میباشد. هر یک از نقایص قلبی نیز خود به تنهایی دارای خطرات و عوارضی هستند. بعضی از بیماری های مادرزادی قلبی عوارض شان به قدری بالاست که در این بیماری ها حاملگی توصیه نمی شود.

شیوع و تاثیر بیماری قلبی بر مادر باردار

جراح قلب و عروق

یه گفته جراح قلب و عروق :اختلالات قلبی با شدتهای متغیر تقریبا در ۱- ۲ درصد حاملگی ها دیده می شود و دخالت چشمگیری در میزان موربیدیتی ومرگ و میر مادری دارند .

تاثیر بیماری قلبی مادر بر جنین و نوزاد

** اگر زن باردار بیماری مادرزادی قلبی داشته باشد خطر ابتلا در نوزاد بیشتر از حد معمول است. اصلاح برخی بیماریهای مادرزادی قلبی در پیش از بارداری موجب کاهش بروز ابتلای جنین هنگام بارداری می شود.
** وقتی جنین مبتلا باشد تقریبا ۵۰ درصد همان ناهنجاری مادر را دارد.
** در بارداری همراه با بیماری قلبی مادر، زایمان زودرس ، LBW و تاخیر رشد داخل رحمی شایع است

گروه بندی بیماری های قلبی در دوران بارداری

گروه ۱_

در این گروه، بیمار حتی با فعالیت های بیش از حد معمول، علائم و نشانه های بی کفایتی قلب را ندارد. این افراد می توانند با مراقبت های دقیق باردار شوند.

گروه ۲_

در این گروه بیمار در موقع استراحت و نیز با فعالیت عادی و روزمره فاقد علامت است، اما با تلاش و کوشش بیش از حد عادی علامت دار می شود. این علائم ممکن است به صورت درد قفسه سینه، تنگی نفس، خستگی زیاد، تپش قلب و … باشد. فرد جزو این گروه نیز می تواند با مراقبت دقیق باردار شود.

گروه ۳_

در این حالت بیمار فقط در حالت استراحت بدون علامت بوده و با کوچکترین فعالیت عادی علامت دار می شود. حاملگی در این گروه به صورت نسبی ممنوع است.

گروه ۴_

بیمار حتی در حالت استراحت نیز دچار مشکل و ناراحتی می شود. در این گروه حاملگی مطلقا ممنوع بوده و در صورت بارداری توصیه می شود به سقط درمانی.

نتیجه ای که می توان از مطالب فوق گرفت اینست که باید قبل از اقدام به بارداری از سلامت سیستم خونرسانی و سلامت قلب خود مطمئن شویم. اگر بیماری قلبی دارید برای باردار شدن باید با پزشک متخصص  قلب مشورت کنید. همچنین باید بدانید که هر بیماری قلبی نیز سبب مشکل بارداری نمی شود بلکه نیاز به مراقبت دارد.

جراح قلب و عروق

شانس اینکه فرزند به دنیا آمده دچار بیماری مادرزادی قلبی شود چقدر است

شانس ابتلا به بیماری مادرزادی قلبی در یک خانم سالم حدودا ۰٫۸ درصد میباشد. در بیشتر موارد نمیتوان فهمید که علت این بیماری مادرزادی چیست اما اطلاعات کافی درباره عوامل خطری که ابتلای جنین به این دسته از بیماری ها را افزایش میدهد در دسترس است.

این عوامل خطر عبارتند از:

**مصرف الکل توسط مادر
**چاقی مادر
**مصرف مواد مخدر
**دیابت
**رژیم غذایی نامناسب
**داشتن تب در طول حاملگی و یا برخی از عفونت های ویروسی.

**سیگار کشیدن درحاملگی

**اگر یکی از والدین بیماری مادرزادی قلبی داشته باشد این ریسک به ۳ تا ۶ درصد افزایش میابد و اگر بیمار مادر باشد این ریسک بالاتر است.

**در والدینی که نقص ژنی دارند و به واسطه این نقص ژنی دچار بیماری مادرزادی قلبی شده اند  ۵۰ درصد شانس انتقال این نقص به فرزند وجود دارد.ممکن است برای غربالگری این گونه نقایص پزشک و جراح قلب و عروق شما را به یک متخصص ژنتیک ارجاع دهد تا وجود این گونه نواقص را در جنین بررسی کند.

جراح قلب و عروق

حاملگی در افراد دارای دریچه قلب مصنوعی

در زنان حامله ای که دریچه مصنوعی مکانیکی دارند شاخص های خونی باید به دقت بررسی شوند. این افراد مجبور به استفاده از دارو های رقیق کننده خون هستند که این دارو ها بر روند رشد جنین اثرات منفی دارند. مصرف این دارو ها در طول بارداری باید با دقت فراوان صورت گیرد و پیگیری های منظم تحت نظر پزشک و جراح قلب و عروق  صورت گیرد.

اما زنانی که دریچه مصنوعی بافتی دارند میتوانند مانند سایر زنان حاملگی بی خطر و بدون دردسری را تجربه کنند. البته این شرایط در صورتی است که دریچه بیمار به خوبی کار کند و اشکال ساختاری نداشته باشد. در این زنان نیز پیگیری های مداوم توسط متخصص باید در دوران بارداری صورت بگیرد.

دکتر حسین فیض پور – متخصص قلب و عروق 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *