درمان فشار خون

درمان فشار خون توسط بهترین متخصص قلب در تهران ،امری ضروری است چرا که فشار خون از بیماری های خطرناک برای بدن می باشد و یک نفر از هر چهار نفر در افراد بالای  ۱۸سال به آن مبتلا می شوند.اگر فردی مبتلا به چاقی باشد ،این احتمال وجود دارد که با افزایش سن به فشار خون بالا مبتلا شود .

 درمان فشار خون

اگر فرد دارای فشار خون بالا ،برای درمان فشار خون اقدام نکند و نزد متخصص قلب نرود، ممکن است مبتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و بیماری کلیوی شده و حتی باعث ایجاد عوارضی در دوران حاملگی شود.

فشار خون در حالت طبیعی کمتر  از ۱۲۰/۸۰ می باشد و در درمان فشار خون سعی بر این است که عدد فشار خون تا جایی ممکن به این عددد نزدیک شود. ۱۲۰ همان فشار سیستولیک یا فشار خون در رگ ها هنگام تپش قلب و ۸۰ نیز فشار دیاستولیک یا فشار خون رگ ها ما بین تپش های قلب می باشد. عدد فشار خون بالا ۱۴۰/۹۰ و یا بیشتر است.

درمان فشار خون در دوران بارداری

کنترل و درمان فشار خون قبل از بارداری بسیار مهم و ضروری می باشد.در دوران بارداری هم خانم ها باید مراقب باشند عصبی نشوند و از استرس دوری کنند چرا که این موارد ممکن است سبب بالا رفتن فشار خون در دوران بارداری شوند.برای کنترل استرس در این دوران بهتر است که از روش هایی مثل یوگا و موسیقی آرام بخش استفاده کرد.همچنین پیاده روی می تواند بهترین راه دور کردن استرس و عصبانیت باشد.

برای درمان استرس در این دوران ،همچنین می توان از گیاهان دارویی و مکمل ها استفاده کرد.البته حتما باید قبل از استفاده از اینها حتما پزشک خود را در جریان بگذارید. چای اولانگ، زنجبیل و بلوبری با دارا بودن  آنتی اکسیدان درکاهش استرس موثرند .همچنین داشتن خواب کافی در دوران بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید از ۶ الی ۸ ساعت کمتر باشد.رژیم غذایی سالم و متعادل  و کمتر مصرف کردن نمک خوراکی در دوران بارداری می تواند باعث درمان فشار خون ناشی از بارداری شود.

خوراکی  هایی برای  درمان فشار خون

 

۱آب پرتقال

آب پرتقال خالص حاوی آنتی اکسیدان هایی است که کار حمایت از عروق خونی سالم را ایفا می کند و در کاهش و درمان فشار خون موثر است.۲ لیوان آب پرتقال تازه  در روز ، ویتامین C ،ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می کند و در درمان فشار خون هم تاثیر زیادی می گذارد.

 درمان فشار خون با آب پرتقال

۲پنیر

مداومت در مصزف پنیر ،کلسترول را پایین می آورد که سبب  درمان فشار خون  می شود .

۳دانه های دریایی

دانه های دریایی  حاوی  مواد معدنی ، ویتامین، پروتئی ، کاروتنوئید و آنتی اکسید است که  مصرف مداوم آنها می تواند تا ۵۰ درصد به درمان فشار خون  و کاهش سطح کلسترول کمک کند .

۴اسفناج

اسفناج دارای فولیک اسید و پتاسیم است و در درمان فشار خون بالا ، تقویت بافت عضلانی و کاهش خطر سکته ی قلبی تاثیر می گذارد.

۵کلم بروکلی

کلم بروکلی ویتامین K فراوانی دارد که سبب کاهش فشار خون و کسترول بالا می شود و می توان آن را هم به صورت خام و هم به صورت پخته مصرف کرد.

درمان فشار خون با عرقیات گیاهی

 از عرقیاتی که برای کاهش فشار خون موثرند می توان به  دم‌ کرده چای ترش، دم کرده گل گاو زبان و لیمو عمانی، دم‌کرده میوه نسترن، دم‌ کرده فلوس و خیار چنبر اشاره کرد.همچنین استفاده سه فنجان مخلوط گل گاو زبان، سنبل الطیب و بادرنجبویه هم می تواند در درمان فشار خون موثر باشد.از بهترین عرقیات گیاهی که علاوه بر کاهش فشار خون ،به عنوان مسکن نیز عمل می کند ،عرق گل بید مشک است.

 درمان فشار خون با عرقیات گیاهی

قرص درمان  فشار خون

دیورتیک های تیازیدی برای درمان فشار خون

دیورتیک‌ها که به مدر یا قرص آب هم شهرت دارند،  به کلیه کمک می کنند ، سدیم و آب را دفع کند و سبب شود حجم خون کم شود که این امر می تواند کمک زیادی به کاهش و درمان فشار خون بکند.معمولا  این دارو در مرحله اول درمان استفاده می شود .دیورتیک‌های دیازید شامل هیدروکلروتیازی (میکروزید)، کلرتالیدون و داروهای دیگر می‌شود.

مسدودکننده‌های بتا برای درمان فشار خون

این دارو باعث می شود حجم کار قلب کم شده  و عروق خونی را باز کند  و نرخ ضربان قلب آرام تر شود.اگر داروهای مسدودکننده بتا به تنهایی خوب عمل نکنند( به خصوص در افراد سیاه‌پوست و مسن ) باید با داروهای دیگری که برای درمان فشار خون به کار می روند  ،مصرف شوند.

مسدودکننده‌های آنزیم‌های تبدیل‌کننده آنژیوتنسین

این داروها مانند لیزینوپریل (زستریل)، بنازپریل (لوتنسین)، کاپتوریل (کاپوتن) و داروهای دیگر سبب می شوند عروق خونی شل شوند و مواد شیمیایی شکیل نشوند و در نتیجه عروقی خونی هم تنگ نشوند.

قرص درمان درمان فشار خون

مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II لوزارتان

شامل  مسدودکننده‌ها گیرنده‌های انژیوتاسین II شامل کاندسارتان (آتاکاند)، لوسارتان (کوزار) و داروهای دیگر می‌شود.

مسدودکننده‌های کانال سدیم

این داروها شامل آملودیپین (نورواسک)، دیلتیازم (کاردیزم، تیازاک و…) و داروهای دیگری می باشد که در  شل کردن عضلات عروق خونی موثرند. آرام تر شدن نرخ ضربان قلب می تواند از نتایج استفاده از این دارو ها باشد. مسدودکننده‌های کانال سدیم بر روی سیاه‌پوستان و افراد مسن بهتر از مسدودکننده‌های آنزیم‌های تبدیل‌کننده آنژیوتنسین تاثیر می گذارد.

مسدودکننده‌های رنین

آلیسکیرن (تکتورنا) باعث کاهش تولید رنین می شود. رنین آنزیمی  در کلیه‌ها می باشد که زنجیره مراحل شیمیایی که باعث افزایش فشار خون بالا می شود را آغاز می کند.

تمام موارد ذکر شده در بالا باید توسط متخصص قلب تجویز شود.

درمان فشار خون با طب سنتی

افراد مزاج های متفاوتی دارند و تشخیض مزاج در افراد می تواند به درمان فشار خون در این افراد کمک بسیاری کند .در طب سنتی توصیه می شود از جوشانده برگ زیتون و تخم کرفس برای کاهش و درمان فشار خون استفاده شود.

درمان فشار خون با طب سنتی

فشار خون سبب می شود رنگ چهره صفراوی مزاج ها به زردی متمایل شود که این افراد برای درمان فشار خون خود باید از مصرف  غذاهای گرم و ادویه هایی مانند فلفل ، زنجبیل و غذاهای چرب و شیرین خودداری کنند.

در بلغمی مزاج ها هم فشار خون سبب می شود رنگ چهره آن ها به سیاهی متمایل شود .این افراد برای درمان فشار خون باید غذاهای گرم  و آویشن و سیاهدانه استفاده کنند و ماست و دوغ و سالاد نخورند .

دکتر فیض پور بهترین متخصص قلب در تهران