عمل قلب باز چیست؟

عمل قلب باز،عملی است که در آن جراح  قلب، قفسه سینه را با ز می کند . برای درمان بیماری‌ها و مشکلات مختلف قلبی که توسط متخصص قلب تشخیص داده می شود ،از عمل قلب باز استفاده می شود.

عمل قلب باز

عمل قلب باز برای رمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

از جراحی قلب باز برای درمان بیماری های دریچه قلب، نقص‌های مادرزادی قلب و بیماری‌های مربوط به شریان‌های کرونری استفاده می شود.شریان‌های کرونری از عوامل بروز حملات قلبی در فرد می باشند.

شیوه انجام عمل قلب باز

عمل قلب باز را یک تیم جراحی بر عهده می گیرد و جراح قلب وظیفه هدایت این تیم را بر عهده دارد . درحین انجام عمل قلب باز یک برش که نسبتا هم بزرگ است  بر روی میانه قفسه سینه ایجاد می شود که استرنوم را می‌شکافد. درعمل قلب باز، جراح قلب قادر است به طور مستقیم  قلب را ببیند .اگر در حین عمل قلب، به دستگاه قلبی-ریوی نیاز پیدا کنند، قبل از جراحی، قلب را از تپیدن باز می‌دارند و دستگاه قلبی-ریوی  شروع به پمپاژ کردن خون می کند.پس از جراحی قلب ، قلب را مجدداً به چرخهٔ جریان خون وارد می کنند.

زمان انجام عمل قلب باز

عمل قلب باز چه زمانی استفاده می شود؟

 زمانی متخصص قلب ،عمل قلب باز را تجویز می کند که سایر گزینه های درمانی که دارای تهاجم کمتری هستند ،تاثیری در بهبود بیمار نداشته باشند .زمانی که بهترین متخصص قلب در تهران عمل قلب باز را برای شما تجویز کزد،بهتر است  قبل عمل با چند پزشک دیگر هم مشورت کنید و نظر آن ها را جویا شوید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید .برای تجویز عمل قلب باز، میزان گرفتگی عروق و یا میزان آسیب وارد شده به دریچه قلب را بررسی می کنند و زمانی که گرفتگی زیاد (بیش از ۷۰%) باشد،عمل قلب باز به عنوان آخرین راه حل پیشنهاد می شود.

خطر مرگ بیمارانی که عمل قلب باز کرده‌اند

بیمارانی که عمل قلب باز انجام می‌دهند تا ۱۰سال در سلامتی کامل هستند، ولی بعد ۱۰ سال، احتمال مرگ ناگهانی در آنها تا ۸۰ درصد افزایش می یابد.امززه از روش های جدیدی برای عمل قلب باز استفاده می شود که بر اساس تحقیق دانشمندان دانشگاه آرهوس دانمارک ،توسط این روش ها می توان  میزان زنده ماندن بیماران قلبی را تا حدود زیادی افزایش داد .اما با این حال ۸ تا ۱۰سال بعد از جراحی قلب ،احتمال مرگ در آنها، نسبت به جمعیت عادی ۸۰ درصد بیشتر است.در این تحقیق دانشمندان اطلاعات ۳۰ساله ۵۱ هزار بیماری را که عمل قلب باز انجام داده‌اند با ۵۰۰ هزار بیماری که این عمل (بای‌پس) را انجام نداده‌ بودند مقایسه کردند.عمل بای‌پس جراحی‌ای می باشد که در آن توسط جراح، مسیر جریان خون ، از بخش آسیب‌دیده به شریان خونی سالم تغییر داده می شود.

خطر مرگ در هنگام انجام عمل قلب باز

نظر این محققان این است که در سال‌های بعد عمل ،متخصصین بایستی  به اطلاعات این بیماران دسترسی داشته باشند تا بتوانند علت مرگ ناگهانی در آن ها را تشخیص دهند. بر طبق تحقیقات انجام شده ،افرادی که تا یک ماه پس از عمل قلب باز زنده مانده اند، می توانند مثل افراد عادی تا ۱۰ سال به زندگی خود ادامه دهند.اما  پس از ۱۰ سال ممکن است یک بیماری پیش رونده ، سبب بازگشت بیماری این افراد شود. همچنین این احتمال وجود دارد  که در طوا سال ها ،،رگ های خونی این افراد کارایی خود را از دست بدهند.

عوارض عمل قلب باز

برخی عوارض قلب عمل قلب باز ممکن است در هنگام عمل قلب و برخی دیگر ممکن است پس از عمل قلب باز برای بیمار اتفاق بیفتد.گاهی هم این احتمال وجود دارد که عوارض دیررس درفرد  مشاهده شود. ممکن است در هنگام عمل قلب باز بیمار برای همیشه به کما برود و یا ممکن است در تمرکز و حافظه بیمار اختلالاتی ایجاد شود که برگشت پذیر می باشد.تنها حدود ۲ درصد از بیمارانی که عمل قلب باز انجام می دهند ممکن است پس از عمل عوارض شدیدی داشته باشند.

سکته قلبی هنگام عمل قلب باز

سه درصد از بیماران  ممکن است هنگام عمل قلب باز سکته قلبی کنند.اگر در حین عمل برخی آنزیم های خاص در بیمار بالا رود ،نشان دهنده این است که بیمار سکته قلبی کرده است .بیماران خانم بیشتر از بیماران آقا ،درمعرض سکته قلبی قرار می گیرند.

سکته مغزی هنگام عمل قلب باز

در هنگام عمل قلب باز ، دستکاری هایی  را روی شریان یا رگ آئورت انجام می دهند که سبب می شود  ذراتی از آترواسکلروز حرکت کرده و خود را به مغز برساند. حرکت این ذرات داخل مغز احتمال ایجاد آمبولی را بالا می برد که سکته مغزی را به دنبال دارد.

عوارض عمل قلب باز

انواع عمل قلب باز

پیوند بای پاس عروق کرونر

لیزر عروق

اصلاح یا جایگزینی دریچه قلب

درمان آریتمی

اصلاح آنوریسم

پیوند قلب

عمل جراحی کار گذاشتن دستگاه کمکی بطن و یا قلب مصنوعی

عمل جراحی قلب باز

جراحی قلب بدون پمپ

جراحی های کمتر تهاجمی قلب

 اقدامات پس ازعمل قلب باز

بعد از اینکه عمل قلب باز روی بیمار پایان یافت ، بیمار را در حالت بیهوشی به بخش مراقبت های ویژه قلب (آی سی یو) منتقل می کنند. پس از اینکه به هوش آمد ، تنفس مصنوعی وی را قطع می کنند تا بیمار به طور طبیعی نفس بکشد و آب و غذا بخورد. البته مقدارمیزان مصرف آب، باید توسط کارکنان  بخش آی سی یو کنترل شود.

فیزیوتراپی

بعد از عمل قلب باز برای بیمار فیزیوتراپی تجویز می شود تا تمرین های تنفسی و حرکت اندام ها را انجام دهد.

فیزیوتراپی بعد عمل قلب باز

تنفس درست 

بعد از عمل قلب باز برای اینکه ریه عملکرد خود را از دست ندهد ،تنفس عمیق و منظم برایش ضروری است .چون در غیر اینصورت بخش هایی از ریه بسته می شود و ممکن است عفونت کند.به همین دلیل اگر بیمار در حین تنفس دردی احساس کرد ،حتما باید به کارکنان بخش آی سی یو اطلاع داده شود.

سرفه درست

بعد عمل قلب باز، ریه خلط بیشتری تولید می‌کند. از طریق سرفه درست  می توان خلط را خارج کرد اگر در اینصورت دردی در ناحیه قفسه سینه ایجاد شد طبیعی است  و جای نگرانی نیست و می توان در این هنگام دست ها را روی قفسه سینه گذاشت و درد هنگام سرفه را کاهش داد.

بلند شدن از تخت و استحمام بعد ازعمل قلب باز

 خیلی اوقات ،بیمار می تواند پس از عمل قلب باز ،با کمک پرسنل متخصص از تخت بلند شود .اگر بیمار بعد عمل با پرسنل همکاری داشته باشد،دوره نقاهت پس از عمل کوتاه تر می شود .

دکتر فیض پوربهترین متخصص قلب در تهران