فشار خون بالا در باردارای

فشار خون بالا در بارداری  از مشکلاتی است که بر خی از خانم ها در طول  دوران  بارداری با آن مواجه می شوند.البته فشار خون بالا در بارداری همیشه خطرناک نیست اما می‌تواند تاثیر بدی بر روی سلامت  مادر و جنین بگذارد.

فشار خون بالا در بارداری

عوامل موثردر فشار خون بالا در بارداری

فشار خون بالا در بارداری میتواند دلایل مختلفی داشته باشد .اضافه وزن  ، مصرف سیگار و مشروبات الکلی ، سابقه‌ خانوادگی ،بارداری چندقلویی،سن بالای ۴۰ سال و… در داشتن فشار خون بالا در بارداری موثرند.از دلایل مهمی که سبب فشار خون بالا در بارداری می شود می توان به اضافه وزن یا چاقی ای اشاره کرد که نتیجه کاهش تحرک در دوران بارداری است.

فشار خون  بالا در بارداری در زنانی که اولین بارداری خود را تجربه می‌کنند هم بالا است، احتمال فشار خون بالا در بارداری در خانم هایی که چندقلو باردار هستند نیز زیاد است.خانم هایی که سن بالای چهل سال دارند می توانند در معرض فشار خون بالا در بارداری قرار بگیرند.خانم های دارای سابقه فشار خون بالا، بیشتر در معرض فشار خون بالا در بارداری قرار می گیرند و باید قلب از بارداری برای کنترل فشار خون نرد بهترین متخصص قلب در تهران بروند.

 انواع فشار خون بالا در بارداری

یک نوع فشار خون بالا در بارداری وجود دارد که از نوع مزمن بوده و خانم هایی این نوع فشار خون بالا در بارداری را تجربه می کنند که قبل از بارداری هم فشار خون بالا داشته اند  که نوع آن  فشار خون مزمن است و باید تحت نظر متخصص قلب باشند. زنانی که  قبل از بارداری فشار خون بالا دارند و در دوران بارداری این فشار خون ادامه دارد به این نوع فشار خون، فشار خون مزمن می‌گویند که این زنان باید از قرص فشار خون استفاده کنند. همچنین فشار خون بالایی که در بیست هفته‌ی اول بارداری رخ می دهد پزشکان به عنوان فشار خون مزمن در نظر می‌گیرند.

انواع فشار خون بالا در بارداری

نوع دوم فشار خون  مخصوص دوران بارداری  است این مشکل از هفته‌ی بیستم به بعد بارداری شروع می شود و بعد از زایمان این نوع فشار خون  برطرف می‌شود و شایع‌ترین عارضه‌ی آن القای درد زایمان است.

نوع سوم فشار خون بالا در بارداری  فشار خون  مزمن به همراه پری‌اکلامپسی است که نوع دیگری از فشار خون مزمن می باشد .این نوع فشار خون در بارداری قبل از بارداری هم در خانم ها دیده می شود.

فشار خون طبیعی در دوران بارداری

فشار خون طبیعی در حالت چیزی حدود  دوازده روی هشت میلی‌متر جیوه است  که در زمان بارداری نیز باید در همین حدود باشد.

تغییرات فشار خون در دوران بارداری

تغییرات فشار خون در دوران بارداری ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

  • در دوران بارداری مقدار خون در بدن خانم باردار افزایش می‌یابد. به گفته مجله‌ی «سیرکولیشن» (Circulation)، حجم خون زن در طول بارداری به میزان ۴۵ درصد افزایش پیدا می‌کند و قلب باید این مقدار اضافی خون را به سراسر بدن بفرستد.
  • سمت چپ قلب که میزان قابل توجهی از پمپاژ را انجام می‌دهد و بطن چپ نامیده می شود، ضخیم‌تر و بزرگتر می‌شود. این امر قلب را وادار می کند تا خون بیشتری را پمپاژ کند .
  • کلیه‌ها نیز مقدار بیشتری وازوپرسین که نوعی هورمون است که سبب افزایش حفظ آب بدن می شود، ترشح می‌کنند.

در اغلب موارد، فشار خون بالا در بارداری پس از زایمان برطرف می شود. اماز زمانی که فشار خون پس از زایمان به حالت برنگردد ،متخصص قلب،برای درمان ممکن است دارو تجویز کند.

انواع روش ها برای کنترل فشار خون بالا در بارداری

تهیه کردن یک دستگاه فشار خون که  خیلی از این دستگاه‌های فشارسنج روی مچ دست یا بازو قرار می‌گیرند. برای اینکه از دقت این نوع فشارسنج ها  مطمئن شوید  آن را به نزد پزشک خود ببرید و با دستگاه فشارسنج وی مقایسه کنید.

فشار خونتان را به طور مرتب خودتان و یا با مراجعه به داروخانه ها و جاهایی که فشار خون را اندازه می گیرند ،چک  کنید.

کنترل فشار خون بالا در بارداری

هر روز سر یک ساعت مشخص فسار خونتان را اندازه بگیرید  .برای این کار صاف بنشینید و پاهایتان را روی هم نیاندازید و  همیشه دستگاه را فقط روی یک بازو استفاده کنید.

 هر ۴ ساعت یک بار فشار خون‌ خود را چک کنید، اگر هر دفعه بالا بود و یا اگر علائم فشار خون بالا داشتید حتما به پزشک  خود مراجعه کنید.

پیشگیری از فشار خون بالا در بارداری

برای پیشگیری از فشار خون بالا در بارداری ،ابتدا باید عوامل بوجود آورنده فشار خون بالا در بارداری  مانند چاقی و رژیم غذایی  نا مناسب را از بین برد. در دوران بارداری، وزن خانم ها تا حدودی افزایش می یابد . اما خانم های باردار می توانند در این مورد با پزشک خود مشاوره کند تا ببینند تا چه حد از اضافه وزن  طبیعی می باشد.

خانم هایی که قصد باردار شدن دارند، بهتر است قبل از بارداری وزن  خود را کنترل کرده و در صورت که اضافه وزن داشتند ،قبل از بارداری اقدام به کاهش وزن خود کنند ، چرا که ممکن است دچار فشار خون و پره اکلامپسی شوند. برای کنترل فشار خون بالا در بارداری بهتر است  خانم ها در غذای خود میزان نمک مصرفی را کاهش دهند.

 تغذیه خانم‌های باردار به خصوص در سه ماه سوم بارداری  بسیار مهم می باشد چرا که  در این مدت رشد جنین  بیشتر شده و به غذای بیشتری احتیاج پیدا می کند .همپنین در این مدت رشد مغز جنین  نیزسریع‌تر از قبل صوت می گیرد  به همین خاطر مهم است که مادر رژیم غذایی مناسب داشته باشد.

 

 درمان فشار خون بالا در بارداری

 

درمان فشار خون بالا در بارداری

خانم های باردار نمی توانند از هر نوع داروی فشار خونی استفاده کنند و حتما باید تحت نظر پزشک خود از داروهای فشار خون بالا در بارداری استفاده کنند. چون که برخی  داروهای  فشار خون  از طریق جریان خون به بدن نوزاد در حال  رشد منتقل می‌شوند و می‌توانند سلامت نوزاد را به خطر مواجه کنند . همچنین این داروها  سبب  رقیق تر شدن خون می شوند، که ممکن است سقط جنین را به دنبال داشته باشد..

متیلدپا (Methyldopa) و لبتالول (labetalol) داروهایی هستند که مصرف آنها برای کنترل فشار خون بالا در بارداری ضرری ندارد.

مهمترین راه برای کنترل فشار خون بالا در بارداری  استفاده مناسب از داروهای فشار خون  زیر نظر پزشک می باشد. می توان اما با دانستن علائم فشار خون بالا در بارداری  و تشخیص زود هنگام آن با درمان به موقع از ایجاد عوارض ناگوار آن جلوگیری کرد.

دکتر فیض پوربهترین متخصص قلب در تهران