متخصص عروق

متخصص عروق

متخصص عروق

متخصص عروق :بیماری‌های قلبی‌- عروقی علت اصلی مرگ و میر در مردان و زنان در سراسر جهان می باشد. بیماری‌های قلبی‌عروقی اشکال مختلفی مانند: فشارخون‌بالا، بیماری‌ تصلب‌شرایین کرونری (آترواسکلروز)‌ و سکته قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، آترواسکلروز سایر عروق مثل اندام ها و احشا و… را دارند.

متخصص عروق

بیماری‌های قلبی‌عروقی به آهستگی ایجاد شده و در مراحل اولیه اغلب علامتی نیز ندارند. عواملی چون کلسترول بالا یا فشارخون بالا ممکن است از کودکی وجود داشته یا در جوانی آغاز شده و برای چندین دهه تشخیص داده نشوند. بنابراین بهترین راهکار، بررسی، تشخیص و کنترل زودرس عوامل خطر و پیشگیری از بیماری‌های قلبی‌عروقی است. ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی مطابق با رهنمودهایی که از چندین دهه تحقیقات بدست آمده‌اند نه تنها سبب پیشگیری از بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌شوند بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان و دیابت را نیز کاهش می‌دهند.

نقش روغن ها در سلامت قلب و عروق

روغن‌ها و چربی‌ها از مهمترین اجزای غذای انسان به شمار می‌روند و مصرف روزانه آنها برای حفظ سلامت و بقای انسان ضروری است ولی مصرف چربی های نامناسب و یا مقادیر نامناسب روغن و چربی سلامت انسان را تهدید می‌کند.

کلسترول و تری گلیسیریدها از اجزای متشکله روغن و چربی‌اند. کلسترول یک ترکیب شیمیایی ضروری است که از طریق غذا به بدن انسان می رسد و یا در صورت لزوم توسط کبد ساخته می شود. کلسترول بر اساس دانسیته مولکولی اش به انواع کلسترول خوب (HDL)، کلسترول بد (LDL) و مجموع آنها به کلسترول کل (TC) تقسیم بندی شده است. در صورتی که میزان کلسترول بد در خون از حد مطلوب بالاتر رود موجب سخت شدن رگها می گردد که اصطلاحا” آترواسکلروز نامیده می شود. این پدیده احتمال افزایش فشارخون و سکته قلبی را افزایش می دهد.

متخصص عروق

چربی ها از نظر شکل ساختاری به دو نوع چربیهای اشباع وغیر اشباع تقسیم می شوند .

چربیهای غیر اشباع ( مایع ) :

چربیهای غیر اشباع، چربیهایی هستند که به روغن حالت مایع می بخشند و منابع آنها عبارتند از انواع روغنهای مایع گیاهی مثل ذرت ، آفتابگردان ، سویا ، گلرنگ و …مصرف این چربیها بر خلاف چربیهای اشباع خطر بیماریهای قلبی عروقی را به همراه ندارند و حتی می توانند برای سلامت قلب و عروق مفید باشند . دو نوع مهم این چربیها ، امگا ۳ و امگا ۶ هستند .

چربیهای اشباع ( جامد ) :

این چربی ها ، چربی هایی هستند که در دمای اتاق به روغن حالت جامد می بخشند . منابع این چربی ها عبارتند از : مارگارین ، کره ، روغن جامد ، پیه و …
روغنهای نخل و نارگیل هم با وجود اینکه حالت نیمه جامد دارند ولی میزان چربی اشباع آنها بالا است .
مصرف چربی های اشباع خطر بیمارهای قلبی و عروقی را به شدت افزایش میدهد . این چربی ها نه تنها باعث افزایش کلسترول مضر خون ( LDL ) میشوند بلکه کلسترول مفید خون (HDL ) را هم پائین می آورند و عامل بروز اترو اسکروز و بیماریهای قلبی عروقی هستند .

تاثیر روغهای نباتی بر قلب

علاوه بر این در جریان تولید روغنهای نباتی جامد . چربی هایی در آنها بوجود می آیند بنام چربی های ترانس که این نوع چربی ها هم برای سلامت قلب و عروق بسیار مضر می باشند . بنابراین روغن های جامد نباتی نه تنها به خاطربالا بودن چربیهای اشباع بلکه به خاطر وجود چربی  های ترانس ، عامل خطر بزرگی برای بیماریهای قلبی عروقی وسرطان می باشند و بهتر است از رژیم غذایی حذف شوند. روغن های حیوانی اگر چه چربی ترانس ندارند ولی به خاطر ماهیت بسیار اشباع آنها ، بهتر است محدود گردند .

متخصص عروق

گرفتگی عروق قلب چیست

باتوجه به اظهارات متخصص عروق : در این بیماری جریان خون رسانی به قلب و مغز فرد در اثر برخی رسوبات ایجاد شده در رگ ها که بیشتر چربی هستند، اختلال ایجاد می شود. متخصص عروق با اشاره به این که برخی از دلائل بروز بیماری گرفتگی عروق ژنتیکی است،میگوید : البته بسیاری از عوامل بروز این بیماری غیرژنتیک است و یکسری فاکتورهای خطرساز در واقع فرد را مستعد گرفتگی تنگی عروق می کند.

متخصص عروق  در ادامه اشاره میکند که ، گرفتگی رگ در موارد غیرژنتیک در یک فرایند طولانی مدت چندین ساله و به دلیل عوامل متعددی ایجاد می شوند، افزود:چربی خون بالا، دیابت، فشارخون، مصرف سیگار، استرس، اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی است که فرد را دچار این بیماری می کند.
متخصص عروق در عین حال با بیان این که آقایان در سن پایین تر و خانم ها در سنین بالاتر و بعد از دوران یائسگی به بیماری گرفتگی عروق مبتلا می شوند، می افزود : افرادی که ژن ابتلا به بیماری گرفتگی عروق را دارند اگر همراه با این فاکتورهای خطرناک باشد سریعتر از سایر افراد به این بیماری دچار خواهند شد.

ریزفاکتورهای بیماری های  قلبی و عروقی  که نیازمند توجه بیماران است

باید اشاره کرد که شناسایی برخی ریزفاکتورهای بیماری قلبی مانند چربی خون، دیابت، فشار خون و ناراحتی های غدد برای بیماران بسیار حائز اهمیت است به طور حتم فردی که دچار بیماری قلبی است بایستی دیابت، چربی خون و فشار خون خود را کنترل نماید که دچار وضعیت حاد نشود.

متخصص عروق در این باره میگوید که درمان مناسب ناراحتی های قلبی با انجام یک آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی یا هر عمل قلب دیگری رفع نخواهد شد بلکه این نیازمند آن است که بیمار از نظر بیماری غدد، دیابت و به خصوص ریزفاکتورهایی همچون فشار خون و چربی خون کنترل شود.

متخصص عروق

عوامل خطر عمده‌ که قابل کنترل، اصلاح و یا درمان در بروز بیماری های قلبی اند عبارتند از :

* کلسترول بالا :

کلسترول بالا خطر ایجاد بیماری‌های قلبی‌عروقی را چند برابر افزایش می‌دهد. کلسترول با رسوب و ضخیم کردن دیواره سرخرگ‌ها ( تشکیل آتروما) باعث تنگی سرخرگ‌ها می‌شود.

* فشارخون‌بالا (هیپرتانسیون):

فشارخون‌ بالا نیز خطر ایجاد بیماری‌های قلبی‌عروقی را چند برابر افزایش می‌دهد. سایر عوامل دیگری مانند: چاقی، سیگار، کلسترول بالا، سوءمصرف الکل، رژیم غذایی ناسالم یا عدم فعالیت جسمانی و برخی بیماری‌ها نیز می‌توانند در ایجاد فشارخون بالا دخیل باشند و همچنین اثرات فشارخون ‌بالا را در ایجاد بیماری‌های قلبی‌عروقی چندین برابر بیشتر افزایش دهند.

متخصص عروق

* بیماری دیابت (قند خون) :

ابتلا به دیابت، فرد را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد. درحدود دو سوم افراد مبتلا به دیابت به علت ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌میرند. پیشگیری از ابتلا به دیابت خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را نیز کاهش می‌دهد. کنترل دیابت بعد از ابتلا نیز تا حدی ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی را کاهش دهد

یائسگی زودرس (به شکل طبیعی و یا به دنبال جراحی) زنان را بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری سرخرگ‌های‌ کرونری قلب قرار می‌دهد.

سایر عوامل موثر که عوامل مداخله‌کننده نامیده می‌شوند نیز با بیماری‌های قلبی‌عروقی مرتبط می‌باشند، اما اهمیت آنها هنوز به‌طور کامل شناخته نشده یا مورد سنجش قرار نگرفته‌اند. این عوامل عبارتند از:

* استرس :

باید گفت  که استرس به‌ویژه‌ در برخی‌ افراد سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی می‌شود. شاید علت این افزایش میزان خطر، بالا رفتن تعداد ضربان قلب و فشارخون و آسیب به سرخرگ‌ها به‌دلیل استرس طولانی مدت ‌باشد. همچنین ممکن است استرس در ایجاد سایر رفتارهای مخاطره‌آمیز مثل: تغذیه بیش از حد، استعمال دخانیات و سوء مصرف الکل دخیل باشد. استرس از طریق افزایش هورمون‌های استرس (از جمله آدرنالین) سبب تولید و افزایش کلسترول و نیز افزایش احتمال پاره شدن پلاک آترواسکلروز می‌شود. استرس‌های شدید کوتاه مدت ممکن است با افزایش انعقاد پذیری خون موجب لخته عروقی شود.

* قرص‌های ضدبارداری :

قرص‌های ضدبارداری سبب افزایش‌ خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی در افراد سیگاری یا مبتلا به فشارخون‌ بالا بویژه در زنان بالای ۳۵ سال می‌شوند. (قرص‌های ضدبارداری جدید حاوی سطح هورمون کمتری نسبت به قرص‌های قبلی بوده و خطر کمتری دارند). پس از ۳۵ سالگی به‌دلیل افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و لخته شدن خون، زنان سیگاری یا مبتلا به فشارخون ‌بالا نباید از قرص‌های ضدحاملگی استفاده کنند، مگر در موارد خاص با نظر متخصص عروق و قلب

دکتر حسین فیض پور – متخصص قلب و عروق 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *