متخصص قلب خوب

متخصص قلب خوب

متخصص قلب خوب

متخصص قلب خوب :طبق تحقیقات صورت گرفته ۴۰ درصد از مرگ و میرها مربوط به سکته می‌باشد که ۲۰ درصد آن مربوط به سکته قلبی می‌باشد. ۱۰ ثانیه قبل از سکته قبلی شخص می‌تواند خود را نجات دهد پس بهتر است هر شخص از نشانه‌هاس سکته قلبی آگاه باشد.گاهی درد ناحیه شکم با درد معده اشتباه گرفته شده و سهل‌انگاری و نادیده گرفتن این نشانه جان فرد را به خطر می‌اندازد؛ لذا آشنایی با اولین علایم سکته قلبی خالی از لطف نیست.

متخصص قلب خوب

حمله قلبی یا سکته قلبی چیست

با توجه به توضیحات متخصص قلب خوب : قلب مانند هر عضله بدن نیاز به تامین ثابت اکسیژن و مواد مغذی دارد. قلب دارای سه شریان کرونری شاخه شاخه است که دو تا از آنها بزرگ تر هستند. این عروق کرونری خون اکسیژن دار را به عضله قلب می رسانند.انفارکتوس حاد میوکارد نام پزشکی برای حمله قلبی است. حمله قلبی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. انفارکتوس میوکارد زمانی رخ می دهد که جریان خون به عضله قلب، ناگهان قطع شود و باعث آسیب بافتی شود. این معمولا نتیجه انسداد در یک یا چند عروق کرونری است. انسداد می تواند به علت ایجاد پلاک خونی باشد.پلاک ماده ای که عمدتا از چربی، کلسترول و مواد زائد سلولی تشکیل شده است.

در اثر انسداد عروق کرونری در قلب وضعیتی به نام ایسکمی قلبی اتفاق می افتد. اگر یک عروق کرونر اصلی مسدود شده باشد، بخش بزرگی از عضله قلب تحت تأثیر قرار می گیرد. اگر یک شریان شاخه ای کوچک تر مسدود شود، مقدار کوچکتری از عضله قلب تحت تأثیر قرار می گیرد. اگر ایسکمی قلبی بیش از حد طول بکشد، سلول های بافت قلبی می میرد. انفارکتوس میوکارد به معنای واقعی کلمه مرگ عضله قلب شناخته می شود.

پس از انفارکتوس میوکارد ، اگر بخشی از عضله قلب مرده باشد، در طی چند هفته بعد بافت اسکار جایگزین می شود. حمله قلبی یا سکته قلبی علائم خاصی ندارد. اما اغلب حملات قلبی باعث درد قفسه سینه می شود.

متخصص قلب خوب

علائم سکته قلبی چیست

** درد ناگهانی و معمولأ در قسمت پائین استخوان جناغ و بالای شکم.
**درد سکته قلبی سنگین و فشار دهنده است و امکان دارد به شانه ها ، بازوی چپ و در مواردی به فک وگردن انتشار پیدا کند .
**درد سکته قلبی خودبخود شروع و چند ساعت تا چند روز ادامه و با استراحت یا نیتروگلسیرین برطرف نمی شود .
**نبض سریع، نامنظم ، ضعیف یا حتی غیرقابل لمس
**تنگی نفس
**رنگ پریدگی
**عرق سرد
**سرگیجه یا احساس سبکی سر
**تهوع و استفراغ
**بیمار مبتلا به دیابت در صورتی که دچار سکته قلبی شود
**ممکن است چندان از درد شکایت نکند

 با توجه به گفته هاب متخصص قلب خوب عموما این گونه دردها که منجر به سکته های قلبی می شوند. ۲۰ تا ۲۵ دقیقه بیشتر طول نمی کشند و درد جانکاه در این مدت بسیار ناراحت کننده است. بهتر است در این زمان فرد بیمار را به حالتی که پاها بالاتر از قلب باشد قرار داد، یقه لباس و پیراهنش را شل نمود تا تنفس راحت تر شود.

و در این وضعیت باید سزیعا با اورژانس تماس بگیرید و از راهنمایی های متخصصین کمک بگیرید. و اولیت این است که اگر بیمارستان نزدیک است خودتان بیمار را به محل اورژانس برسانید. در همه این موارد سعی کنید ارامش خود را کاملا  حفظ کنید و به فرد بیمار دلداری بدهید و به او اطمینان دهید که کمک در راه است و به زودی خواهد رسید. در این لحظات اگر بیمار از قبل دارویی که توسط متخصص قلب خوب معالجش  تجویز شده باشد، ندارد؛ به هیچ عنوان سرخود دارویی به او نخورانید و از دادن داروهایی که فکر می کنید برای درد مناسب است اکیدا  خودداری کنید.

متخصص قلب خوب

عوارض حمله قلبی یا سکته قلبی  به گفته جراح قلب خوب چیست

با توجه به اظهاران جراح قلب خوب یک چهارم قربانیان حمله قلبی قبل از رسیدن به بیمارستان می میرند. سایر بیماران نیز در بیمارستان در معرض عوارض تهدید کننده زندگی هستند.

**عوارض حمله قلبی شامل موارد زیر است :

**سکته مغزی.
**آریتمی های قلب دائمی
**نارسایی قلبی.
**تشکیل لخته های خون در پاها یا قلب.
**آنوریسم یا انسداد ضعیف قلب.
**آسیب به اندام های حیاتی مانند کبد و کلیه.
***مرگ.

قلب یا معده، کدام کمک می خواهند

متخصص قلب خوب

به گفته متخصص قلب خوب در بسیاری از موارد درد ناشی از خطر بروز سکته قلبی یا حتی بروز آن با مشکلات دستگاه گوارش و یا سوء هاضمه و درد معده اشتباه گرفته می شود و بیمار درد را انکار می کند در صورتی که دچار حمله قلبی شده است.

درد ناشی از سکته قلبی با علائمی چون سوزش سر دل یا سوء هاضمه، درد معده و احساس پری شکم شباهت دارد و می تواند به دلیل سهل انگاری مرگبار ظاهر شود.تنگی نفس یکی دیگر از نشانه های خطر بروز سکته قلبی یا حتی بروز یک سکته قلبی خفیف است و زمانی رخ می دهد که فرد در حال استراحت یا انجام یک فعالیت فیزیکی سبک مانند راه رفتن است.

چگونه انفارکتوس میوکارد توسط جراح قلب خوب  تشخیص داده می شود

برای تعیین اینکه آیا فرد یک حمله قلبی داشته است یا نه ، جراح قلب خوب  به صدای قلب بیمار گوش می دهد تا نارسایی های ضربان قلب را بررسی کند. ممکن است تعدادی از تست های مختلف را انجام دهید. ممکن است الکتروکاردیوگرام  برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی قلب بیمارانجام شود. آزمایش خون همچنین می تواند برای بررسی پروتئین هایی که با آسیب های قلبی مرتبط هستند، مانند تروپونین لازم باشد.

سایر آزمایش های تشخیصی عبارتند از :

**یک آزمایش استرس برای دیدن اینکه چگونه قلب شما به شرایط خاصی مانند تمرین پاسخ می دهد.

**یک آنژیوگرافی با کاتتریزاسیون کرونر برای بررسی مسائل مربوط به انسداد در شریان ها.

**یک الکتروکاردیوگرام برای کمک به شناسایی مناطق قلب شما که به درستی کار نمی کنند.

تفاوت بین حمله قلبی و ایست قلبی چیست

متخصص قلب خوب

ساده‌ترین راه برای تمایز این دو مسئله این است که حمله قلبی ناشی از اشکال در سیستم گردش خون، به علت مسدود شدن ‌یکی از عروق و توقف جریان به سمت قلب، است؛ اما ایست قلبی یک مسئله الکتریکی، ناشی از خطای عملکردی الکتریکی و در نتیجه توقف کامل ضربان قلب است.

در طی یک حمله قلبی، یک شریان که خون مورد نیاز قلب را تأمین می‌کند، مسدود می‌شود، که می‌تواند به علت مشکلات بهداشتی مختلف مانند سیگار کشیدن، فشارخون یا کلسترول بالا، چاقی، عدم ورزش و یا رژیم غذایی نامناسب باشد. همه این‌ها ناگهان باعث می‌شوند قلب اکسیژن کافی به دست نیاورد، بنابراین بخشی از قلب شروع به مردن می‌کند، در حالی که ضربان قلب به طور کامل متوقف نمی‌شود. اگر این مسئله برای مدت طولانی بدون درمان رها شود،باعث آسیب بیشتر خواهد شد.

از طرف دیگر، ایست قلبی زمانی رخ می‌دهد که سیستم الکتریکی قلب تخریب شود. این مسئله موجب ضربان قلب نامنظم یا آریتمی خواهد شد و ناگهان قلب را از خونرسانی بازمی‌دارد و آن را متوقف می‌کند که در نتیجه خونرسانی به مغز، ریه و سایر ارگان‌های حیاتی قطع می‌شود، به این معنی که اگر کمک‌رسانی فوری اتفاق نیفتد، شانس زنده ماندن بسیار ضعیف خواهد شد.

در مسئله ایست قلبی، ۹۲ درصد افراد، حتی قبل از اینکه به بیمارستان برسند، از دنیا می‌روند و فقط ۶ درصد مردم نجات پیدا می‌کنند که البته نمی‌دانیم چند نفر از این ۶ درصد به زندگی قبلی‌شان بازمی‌گردند.

حسین فیض پور – متخصص قلب و عروق 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *