متخصص قلب خوب

متخصص قلب خوب

متخصص قلب خوب

متخصص قلب خوب : بیماریهای مادرزادی قلبی از جمله جدی‌ترین بیماری‌هایی هستند که نوزادان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. همانطور که اسمش نشان می‌دهد، این بیماری در هنگام تولد آغاز می‌شود.

متخصص قلب خوب

ناهنجاری مادرزادی به اختلالاتی گفته می‌شود که از زمان جنینی به خاطر بروز یک سری اشکالات در سطح مولکولی زندگی فرد را به مخاطره میندازد. گاهی این ناهنجاری‌های مادرزادی قابل درمان است و گاهی نیز کمکی از دست کسی برنمی‌آید و جنین در حین رشد و نمو ممکن است جان خودش را از دست بدهد.

اختلال در هر یک از دستگاههای بدن در زمان جنینی، می‌تواند به نوبه خود خطرناک باشد ولی در این میان، دستگاه قلبی عروقی از حساسیت بیشتری برخوردار است. اگر اختلال کوچکی در بخش قلبی عروقی رخ دهد، احتمال بسیار زیادی وجود دارد حتی پس از متولد شدن جنین، فرد تا آخر عمرش از یک ناهنجاری مادرزادی رنج ببرد.

بیماری های مادرزادی قلب کودکان از چه زمانی قابل تشخیص است

 به گفته متخصص قلب خوب :از دوران جنینی از هفته ۱۴ بارداری و اگر اکوی جنین انجام نشود در هفته های اول پس از تولد نوزاد، بیماری های مادرزادی قلب کودکان قابل تشخیص توسط متخصص کودکان و نوزادان است و سپس با انجام اکوکاردیوگرافی توسط متخصص قلب کودکان ۵۰-۴۰ درصد بیماری در هفته اول و تا پایان ماه اول حدود ۶۰درصد موارد قابل تشخیص است.

عوامل خطر برای ایجاد نقص‌های مادرزادی قلبی کدامند

Good cardiologist

۱-سبک زندگی مادر در دوران بارداری :

انتخاب خاص سبک زندگی مادر، مانند سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر در دوران بارداری می‌تواند خطر نقص‌های قلب در جنین را افزایش دهد.

۲-ژنتیک خانواده :

نقص قلب می‌تواند ناشی از ژن معیوب یا کروموزوم باشد که می‌تواند در خانواده‌ها وجود داشته باشد. اگر پدر یا برادر یا خواهر یا برادر نقص قلبی داشته باشد، احتمال تولد نوزاد با نقص قلبی بالاتر است.

۳-بیماری‌های مادر و دارو :

برخی بیماری‌ها در دوران بارداری احتمال تولد کودک با نقص قلبی را افزایش می‌دهند. شامل بیماری‌های مزمن نظیر دیابت و بیماری‌هایی مانند سرخچه هستند. داروهایی که در دوران بارداری تجویز می‌شوند ممکن است جنین را در معرض خطر مشکلات قلبی قرار دهند.

۴-عوامل محیطی :

قرار گرفتن در معرض هوا یا میل کردن غذای آلوده به فلزات سنگین می‌تواند موجب نقص جنین شود. به عنوان مثال، استنشاق غبار سرب در طول دوران بارداری و مصرف آب آلوده به آرسنیک به طور گسترده منجر به بیماری های مادرزادی قلبی در نوزادان می‌گردد.

۵-مشکلات مادرزادی دیگر :

اگر کودک مشکلات مادرزادی دیگری دارد، احتمال وجود یک نقص قلبی بالا میرود. برای مثال، نقص‌های مادرزادی قلبی در آن‌هایی که مبتلا به سندرم داون هستند دیده می‌شوند.تشخیص علائم بیماری های مادرزادی قلبی در نوزادان ممکن است به شما کمک کند به موقع روش درمان را به دست آورید.

Good cardiologist

علائم بیماری مادرزادی قلبی در کودکان چیست

متخصص قلب خوب  می‌تواند علائم نقص‌های مادرزادی قلبی را پس از تولد نوزاد تشخیص دهد، در حالی که هنوز نوزاد در بیمارستان هست. برخی از نشانه‌های رایج که باید توجه کنید عبارتند از:

۱-رنگ مایل به آبی پوست. این رنگ در لب‌ها، ناخن‌ها و زبان بسیار رایج است.
۲-عدم توانایی در تغذیه مناسب و اشتهای ضعیف.
۳-مشکلات تنفسی و افزایش مزمن تعداد تنفس.
۴-عرق کردن مداوم، به خصوص هنگام غذا خوردن.
۵-خواب‌آلودگی و فقدان انرژی.
۶-ضربان قلب ضعیف یا سریع

بیماری مادرزادی قلبی در کودکان بیشتر در دخترها شایع است یا پسرها

به گفته متخصص قلب خوب :درمجموع خیلی تفاوت ندارد اما بیماری های قلب راست در دختران و قلب چپ در پسرها شایع تر است. از هر ۱۰۰ نوزاد زنده متولد شده حدودا یک نفر مبتلا به بیماری قلبی است و هر چه نوزاد نارس به دنیا بیاید شیوع بیماری حدود دو برابر افزایش می یابد.

نقص‌های مادرزادی قلبی چگونه تشخیص داده شود

چندین آزمایش قلبی می‌توانند به جراح قلب خوب کمک کنند تا وجود یک نقص مادرزادی قلبی را مشخص کند:

۱-گوش دادن به قلب و مشاهده علائم :

یکی از اولین چیزهایی که متخصص قلب خوب انجام می‌دهد، به ضربان قلب کودک با استفاده از گوشی مخصوص، گوش می‌دهد. دکتر تپش قلب یا ضربان قلب غیر عادی را چک خواهد کرد. این نشانه‌ها همچنین به آن‌ها می‌گویند که آیا مشکلی در قلب کودک وجود دارد یا خیر.

۲-اشعه ایکس در قفسه‌سینه :

اگر به یک نقص قلبی در نوزاد خود مشکوک باشد، آنگاه اشعه X با ارایه تصویری از بی‌قاعدگی‌ها به شما کمک می‌کند.

۳-پالس oximetry :

اکسیژن سنج، یک دستگاه clip مانند، متصل به نوک انگشت است. این کار امکان اندازه‌گیری سطح اشباع اکسیژن را در خون فراهم می‌کند. اگر سطح اکسیژن کم‌تر از حد معمول باشد و یا به طور غیر معمول پایین باشد، جراح قلب خوب می‌تواند به یک نقص قلبی مشکوک باشد.

Good cardiologist

۴-اکوکاردیوگرام :

این یک سونوگرافی قفسه‌سینه است.متخصص قلب خوب  یک کاوشگر فراصوتی را روی سینه کودک قرار می‌دهد و نقص‌های قلب را از طریق تصویر سونوگرافی ایجاد شده بر روی مانیتور بررسی می‌کند.

۵-الکتروکاردیوگرام :

مجموعه‌ای از الکترود پلاستیکی کوچک منجر به قسمت‌های مختلفی از تنه و اندام‌ها می‌شود و به وسیله سیم به دستگاه وصل می‌شوند. سپس الکترودها، فعالیت الکتریکی قلب را اندازه‌گیری می‌کنند در حالی که دستگاه نمودار ضربان موجی را نمایش می‌دهد. متخصص قلب خوب می‌توانند این نمودار را ببینند و مشخص کنند که آیا مشکلی در قلب وجود دارد یا خیر.

۶-MRI از قلب :

اگر یک نشانه واضح‌تر از قلب برای تشخیص بیماری، مورد نیاز باشد، آنگاه پزشک می‌تواند MRI قلب انجام دهد. البته به ندرت نیاز به MRI یا ضربان قلب وجود خواهد داشت زیرا مراحل تشخیص قبل از آن برای شناسایی یک نقص مادرزادی قلبی کافی خواهد بود.

بیماری مادرزادی قلب در کودکان به چند دسته تقسیم می شوند، کدام نوع شایع تر است

بیماریهای مادرزادی به سه دسته عمده تقسیم می شوند.

۱- ضایعاتی که سبب تنگی خروجی قلب راست به سرخرگ ریه می شوند

۲- آنهایی که سبب تنگی خروجی قلب چپ به سرخرگ آئورت می شوند که این دو نوع ضایعه باعث می شوند خون کافی به ریه ها و یا به مغز و اندام ها نرسد

۳- سوراخ های ایجاد شده بین قلب چپ و راست که خون دو طرف قلب با هم مخلوط می شوند و سبب افزایش ورود خون به ریه ها شده و کودک را به طرف نارسایی قلب و ریه می برند.

۴- شایع ترین بیماری های مادرزادی قلب، شامل آئورت دو لتی، تترالوژی فالوت، سوراخ بین بطنی، سوراخ بین دهلیزی، تنگی دریچه آئورت، تنگی دریچه ریوی، بازماندن کانال شریانی و جابه جایی سرخرگ های بزرگ قلب است.

۵-سوراخ بین بطنی و سوراخ بین دهلیزی شایع ترین بیماری های مادرزادی قلب کودکان است

Good cardiologist

نقص‌های مادرزادی قلب در کودکان چطور درمان می‌شوند

درمان بیماری های مادرزادی قلبی در نوزادان بسته به شرایط خاص می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه برخی از روش‌ها را بررسی می‌کنیم که با کمک این روش‌ها، پزشکان بیماری های مادرزادی قلبی در نوزادان را درمان می‌کنند.

۱-روش‌های غیر جراحی :

اگر جراحی مورد نیاز است، پزشکان روش‌های غیر جراحی (catheter) را ترجیح می‌دهند. یک catheter از طریق یک سوراخ در پوست وارد می‌شود و از جایی که به قلب می‌رسد وارد سیاه‌رگ می‌شود. این روش‌ها می‌توانند به ویژه در تعمیر شیره‌ای کوچکی که به دست می‌آیند، مفید باشند.

۲-دارو :

برخی از نقص‌های قلبی می‌توانند فقط توسط دارو درمان شوند. پزشکان ممکن است ترکیبی از داروها را تجویز کنند که می‌تواند به درمان نقص در قلب کمک کند.

۳-جراحی توسط جراح قلب خوب :

اگر شرایط بحرانی باشد، جراحی قلب باز مورد نیاز خواهد بود. این روش تهاجمی و استادانه است. در بیشتر موارد، کودک برای چند هفته پس از جراحی باید تحت مراقبت‌های ویژه قرار گیرد. جراحی به عنوان آخرین راه توسط جراح قلب خوب  در زمانی که کار دیگری به نظر می‌رسد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر حسین فیض پور – متخصص قلب 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *