متخصص قلب کودکان

متخصص قلب | متخصص قلب کرج | بهترین متخصص قلب کرج

متخصص قلب

متخصص قلب به پزشکی گفته میشود که دارای مهارت‌های خاصی در زمینه قلب است و در این راه تمرینات بسیار زیادی را انجام داده است. هدف متخصص قلب کرج، درمان کردن و در بعضی از مواقع پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی و قلبی – عروقی است. در صورتی که ساکن شهر کرج هستید و برای پیدا کردن بهترین متخصص قلب کرج به مشکل بر خورده اید، در ابتدا نیاز است که انواع تخصص در زمینه قلب و عروق رو به خوبی بشناسید.

متخصص قلب

پزشکان متخصص در زمینه کاردیولوژی متعدد میباشند و گفتنی است که تخصص های متفاوتی وجود دارد. انواع فوق تخصص قلب و عروق و فلوشیپ در این تخصص به چشم میخورد. لازم به ذکر است که تحصیلات و آموزش‌های یک متخصص قلب بسیار گسترده است.این تحصیلات عبارت اند از ۴ سال تحصیل در مدرسه پزشکی و همچنین ۳ سال مهارت‌آموزی در پزشکی داخلی است. پس از گذراندن ۵ سالی که ذکر شد، یک متخصص قلب ۳ سال یا بیش‌تر را به دریافت آموزش‌های تخصصی باید اختصاص دهد. در صورتی که بخواهید به‌طور کلی حساب کنید، باید گفت که یک متخصص قلب نیاز است که به مدت ۱۰ سال و یا بیش‌تر را به آموزش گذراند.

همچنینی گفتنی است که در جهت دریافت مدرک تخصص، متخصص قلب کرج باید حداقل ۱۰ سال تحصیلات کلینیکی و مقدماتی را بگذرانند. پس از گذراندن این مراحل، امتحانی از متخصص قلب گرفته خواهد شد. جالب است بدانید که این امتحان فقط برای سنجیدن دانش و آگاهی آنها از رشته مورد نظرشان نیست؛ بلکه برای سنجش توانایی‌هایشان در مراقبت ویژه که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، نیز هست.

در صورتی که پزشک عمومی مورد نظرشما تشخیص دهد که بیماری قلبی یا یک بیماری مرتبط با آن دارید، شما را به بهترین متخصص قلب کرج معرفی خواهد کرد. گاهی سوفل قلب یا ECG نیز می‌تواند تعیین کند که نیازی به متخصص قلب هست یا خیر. متخصص قلب کرج در اولین جلسه ی مشاوره با بیمار در خصوص ریسک‌ها و راه‌های پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی صحبت می‌کند و به بیمار کمک می‌کند که به زندگی کامل و سالم خود بازگردد.

مهم‌ترین نکته این است که متخصص قلب درگیر چگونگی درمان حمله قلبی، نارسایی قلبی و ناراحتی‌های جدی ضربان قلب خواهد شد. مهارت‌ها و تمریناتی که متخصص قلب انجام می‌دهد، در تصمیم‌گیری برای نحوه درمان بسیار حائز اهمیت است؛ همانند کاتترگذاری قلبی، آنژیوپلاستی یا رگ ‌سازی و عمل جراحی قلب. هنگامی که کاردیولوژیست شما را در دفتر خود یا در بیمارستان ملاقات کرد، سابقه پزشکی شما را مطالعه می‌کند و یک بررسی عینی انجام می‌دهد.

این بررسی میتواند شامل کنترل فشار خون، وزن، قلب، وضعیت ریه‌ها و رگ‌های خونی باشد. بعضی از مشکلات می‌توانند با علائم بدن شما قابل تشخیص باشند و پزشک آن‌ها را در حین معاینه عینی پیدا کند. اما گاهی هم احتمال دارد شما نیاز به معاینات بیش‌تری همچون  ECG، اشعه ایکس یا تست خون داشته باشید. لازم است بدانید که مشکلات دیگر نیازمند معاینات تخصصی‌تری هستند. با توجه به این نکته که وضعیت و حالت هر بیمار منحصر به فرد است، متخصص قلب شما ممکن است سبک زندگی متفاوتی را به شما پیشنهاد کند و یا دارویی تجویز کند.

 

متخصص قلب کودکان

علائم و نشانه های احتمالی و رایج بیماری قلبی

 • خمیازه کشیدن در حین فعالیت های ورزشی

زمانی که بدن دچار تعرق میشود، به علت تبخیر رطوبت از سطح پوست، خنک می شود با این حال، بدن ما دارای راه های دیگری برای خنک کردن خود نیز می باشد، مانند خمیازه، که کمک می کند بدن با اکسیژن اشباع شود و درجه حرارت در سر تا حدودی کاهش یابد. در صورتی که مکانیزم های طبیعی تنظیم گرمای بدن، نتواند برطرف شود، زمانی که در حال ورزش هستید نیز دچار خمیازه کشیدن میشوید.دلایل اختلال در کار تنظیم حرارت می تواند، متنوع باشد که یکی از آنها بیماری قلبی است پس حتما آن را جدی بگیرید.

 • نداشتن آکنه در نوجوانی و ارتباط آن با متخصص قلب

این بررسی و تحقیق تنها در خصوص مردان انجام شده است، اما نتایج هنوز هم جالب هستند کسانی که در دوران نوجوانی شان به علت داشتن آکنه های زیاد، بسیار خجالت زده بودند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در آنها به میزان ۳۳% کمتر است. به طور کلی، این موضوع ربط به هورمون ها دارد، که بر تمام سیستم های بدن عمل می کنند.

 • بوی ناخوشایند دهان

التهاب لثه یا بیماری پریودنتالی می توانند ،باعث بوی ناخوشایند دهان و گاهی منجر به از دست دادن دندان شوند اما این تنها عواقب ناگوار التهاب لثه ای نیست.مطالعات جدیدی در آمریکا نشان می دهد که ،ارتباطی بین بیماری لثه و بیماری قلبی وجود دارد واقعیت این است که باکتری های موجود در لثه های ملتهب، می تواند به سیستم قلبی عروقی وارد شوند و باعث التهابات در آنجا نیز شوند. خطر ابتلا به بیماری قلبی در بیماران مبتلا به پریودونتیت ۲۰% بیشتر است به همین خاطر مهم نیست که دندانپزشکتان چقدر بد است، نرفتن پیش او ،ارزش این ریسک را ندارد.

 • طول انگشت حلقه

درصورتی که متوجه شددید که انگشت حلقه به طور قابل توجهی کوتاهتر از انگشت اشاره است، خطر ابتلا به بیماری قلبی بالاتر است. جالب است بدانید که این رابطه عجیب توسط محققان در دانشگاه انگلیس بررسی و گزارش داده شده است. گفتنی است که طول انگشت به علت میزان تستوسترون در دوران رشد جنینی انسان است و سیستم هورمونی بر سلامت سیستم قلب و عروق اثر می گذارد.

 • تغییر شکل ناخن ها

توجه داشته باشید که اگر ناخن ها شروع به ضخیم شدن و گرد شدن کردن، حتما به آنها بیشتر دقت کنید چراکه این نوع تغییرات به علت مشکلات رگهای خونی است که به احتمال زیاد، خون رسانی به مقدار مناسب به نوک انگشتانتان نمی رسد. در این وضعیت، سلول های ناخن صفحات رشد خود را تقویت می کنند، و سعی می کنند که این مشکل را حل کنند. این علامت از دوران باستان شناخته شده است و انگشتان هیپوکرات (بقراط) نامیده می شوند.

 • لب های آبی و کبود

حتما میدانید که گاهی حتی یک فرد سالم، لبهایش میتواند به رنگ آبی متمایل شود، برای مثال، در صورتی که هوا بسیار سرد باشد یا در ارتفاع بالایی قرار داشته باشد. از لحاظ فیزیولوژیکی، به علت سخت شدن گردش خون و کمبود موقتی اکسیژن، لبها کبود میشوند. اگر لب ها بدون هیچ علت ظاهری آبی شوند، پس مشکلی در جریان خون بدن وجود دارد که حتما برای بررسی بیماری قلبی و عروق خونی خود به متخصص قلب مراجعه کنید.

 • تنفس کوتاه

در صورتی که داشتن فعالیت سبک منجر به از بین رفتن تنفس شما می شود باید توجه داشته باشید که این یک مشکل اساسی است. نیاز است که میزان توانایی و فعالیت امروزه خود را با یک یا ۲ سال قبل مقایسه کنید و در صورتی که متوجه تغییرات اساسی در تنفس و توانایی بدن خود شدید، این می تواند علامت شروع یک اتفاق مهم باشد. از طرفی مشکلات تنفسی که حتی در زمان دراز کشیدن سراغ شما می آیند، جدی است و در آینده مشکل ساز خواهند شد و البته می تواند نشانه مشکلات دریچه قلب نیز باشد پس حتما با بهترین متخصص قلب کرج  خود مشورت کنید.

 

متخصص قلب کرج

نشانه و دلیل تیر کشیدن قلب و درمان توسط متخصص قلب

متخصص قلب توضیح میدهند که دردهایی در قفسه سینه که با تنفس عمیق تشدید میشود و در زمان فعالیت صورت می گیرد و همچنین  تنگی نفس، تهوع،سرگیجه و تعریق سرد را به دنبال داشته باشد، می تواند از علایم ناشی از التهاب پرده قلب باشد که در صورت مشاهده این علایم، مراجعه به پزشک ضروری است.دردهایی که اغلب به مدت یکی دو ثانیه طول کشیده و قلب یک لحظه تیر می کشد و بلافاصله تمام می شود، معمولا حمله قلبی نیستند پس نیازی به نگرانی نیست. توجه داشته باشید که درد ناشی از حمله قلبی اغلب به مدت چند دقیقه طول می کشد و این حمله معمولا با احساس سنگینی در قفسه سینه، درد و فشار در این ناحیه و ممکن است گاهی با احساس سوزش در قفسه سینه همراه باشد.

گفتنی است که در دردهای قفسه سینه اگرچه همیشه باید بدترین وضعیت را در نظر گرفت اما در واقع بیشتر از ۵۰ علت برای این درد ها شناخته شده است که بیشتر آنها با قلب مرتبط نیستند و تهدید جدی به شمار نمی روند. دردهای شدید نقطه ای دردهای گنگی که به تدریج برطرف می شود احساس سوزش یا دردی که وضعیت آن با تغییر قرارگیری بالا تنه تغییر می کند نگران کننده نیستند .

متخصص قلب توصیه میکند که به علائمی که در ادامه به آنها میپردازیم بسیار توجه کنید چرا که ممکن است نشانه های جدی از بیماری های قلبی باشد که نیاز هست هرچه سریعتر به متخصص قلب مراجعه کنید.

تیر کشیدن قلب

یکی از مشکلات قلبی را متخصص قلب، آنژین صدری می نامد و نشانه های آن به این صورت است که ممکن است در حین قدم زدن، ناگهان گرفتگی و فشاری مستقیم در زیر استخوانهای سینه در طرف چپ احساس کنید و این درد به طرف بازوها و یا به سمت بالا ، پشت و گردن و چانه کشیده شود و همچنین این ناراحتی پس از ایستادن و حدودا بعد از ۵ تا ۱۵ دقیقه برطرف شود، اما خوشبختانه این نشانه ها مربوط به حمله ی قلبی نیست و می بایست به متخصص پزشک مراجعه کنید.

همراه با آنژین رسوب چربی در دیواره ی رگهای کرونر ، باریک شدن مسیر عبور خون ، کاهش جریان و کاهش رسیدن اکسیژن مورد نیاز قلب وجود دارد.

آنژین به صورت مشخص در حین فعالیت ، هیجان و یا هنگامی که کار قلب افزایش میابد و به خون پر از اکسیژن نیاز دارد بروز میکند  و در اصل علامت نیاز قلب به اکسیژن بیشتر است . روش ها و عادات خاص زندگی همچون سیگار کشیدن ، فشارهای روحی و روانی ، فقدان فعالیت جسمی انسداد رگهای کرونر را بیشتر کرده و درد افزایش می یابد .

آنژین همچنین یک علامت هشدار دهنده است که درواقع بیمار را متوجه میکند که رگهای کرونر به شدت باریک شده اند ویا لخته ای منجر به قطع جریان خون شده است .در حملات قلبی درد به طور مشخص بیشتر طول کشیده وشدید تر است و با منگی ، تهوع ، تعریق و تنگی نفس به همراه خواهد بود و در نتیجه به امید برطرف شدن آن نباید بود واقدامات اظطراری باید صورت گیرد.

یکی دیگر از علل دردهای قلبی، میتوان به پریکاردیت یا التهاب کیسه ای اشاره کرد که قلب را در بر گرفته و ناشی از عفونت های ویروسی می باشد و به صورت درد تیز وثابت رخ میدهد و با تنفس و یا دراز کشیدن بد تر خواهد شد.

 

جراحی متخصص قلب

 

پاره گی سرخرگهای قلب یا بیماری های دریچه ای قلب منجر به درد قفسه سینه نیز می شود.
گفتنی است که بسیاری از دردهای قفسه سینه با قلب مرتبط نمی باشند و متناسب با فشارهای روانی است چراکه اضطراب و تنش می توانند منجر به بروز فشار در عضلات ویا بی نظمی ضربان قلب شوند . اشخاصی که از اضطراب رنج می برند معمولا به سرعت نفس میکشند که این خود منجر به احساس ناراحتی در قفسه سینه ، بی حسی و کرختی در لبها و اندامها نیز می شود .

در بیشتر موارد امکان دارد درد ناشی از مشکل خوش خیم گوارشی همانند سوزش سردل ، فتق دیافراگم و یا پس زنش اسید معده می باشد. معمولا این نوع از دردها در ناحیه تحتانی قفسه سینه ایجاد میشوند و به صورت سوزش تا یک درد گنگ بروز می کند .

دردهای ریزی که با دم بدتر می شود ناشی از پلورزی یا التهاب پرده در بر گیرنده شش ها ، ذات الریه و دیگردرگیری های ریوی می باشد . گاهی انواع جراحات مانند کشیدگی عضلات قفسه سینه ، آسیب های غضرفی و یا دنده ها باعث آن می شود.

علل به وجود آمدن بیماری مادرزادی قلب در کودکان و راه های پیشگیری آن

متخصص قلب در خصوص بیماری های قلبی مادرزادی میگوید، در صورتی که برای کودک شما تشخیص بیماری قلبی (سرشتی) مادرزادی داده شده باشد،این به این معنی است که او با یک مشکل در ساختمان قلب بدنیا آمده است. طبق گفته ی متخصص قلب کرج بیان میکند که قلب جزو اندام هایی از بدن است که صرفنظر از تپش و فعالیت مداوم و بی وقفه اش، وجودش در بدن احساس نمی شود، به عبارت دیگر انسان ها در۹۹ درصد مواقع اصلا متوجه وجود این عضو در بدن خود نیستند.

با توجه به اینکه تشکیل قلب جنین مراحل بسیار پیچیده ای دارد لذا بیماری های مادرزادی قلب در کودکان بسیار شایع بوده و علی رغم پیشرفت های چشمگیر در درمان این بیماری ها هنوزهم متاسفانه بیشترین میزان مرگ و میر در بین بیماری های مادرزادی وجود دارد. متخصص قلب میگویند، از دوران جنینی از هفته ۱۴ دوره بارداری در صورتی که اکوی جنین انجام نشود در هفته های اول پس از تولد نوزاد، بیماری های مادرزادی قلب کودکان قابل تشخیص، توسط متخصص قلب کودکان و نوزادان است و سپس با انجام اکوکاردیوگرافی توسط بهترین متخصص قلب کودکان ۵۰-۴۰ درصد بیماری در هفته اول و تا پایان ماه اول حدود ۶۰درصد موارد قابل تشخیص است.

 

متخصص قلب کودکان

متخصص قلب بیماریهای مادرزادی را به سه دسته عمده تقسیم می کند:

 • ضایعاتی که منجر به تنگی خروجی قلب راست به سرخرگ ریه می شوند.
 • آن دسته از ضایعاتی که موجب تنگی خروجی قلب چپ به سرخرگ آئورت می شوند که این دو نوع ضایعه باعث می شوند خون کافی به ریه ها و یا به مغز و اندام ها نرسد.
 • سوراخ های ایجاد شده بین قلب چپ و راست که خون دو طرف قلب با هم مخلوط می شوند و باعث افزایش ورود خون به ریه ها شده و کودک را به طرف نارسایی قلب و ریه می برند.
 • شایع ترین بیماری های مادرزادی قلب، شامل آئورت دو لتی، تترالوژی فالوت، سوراخ بین بطنی، سوراخ بین دهلیزی، تنگی دریچه آئورت، تنگی دریچه ریوی، بازماندن کانال شریانی و جابه جایی سرخرگ های بزرگ قلب است.
 • سوراخ بین بطنی و سوراخ بین دهلیزی نیز از شایع ترین بیماری های مادرزادی قلب کودکان می باشند.

 

بهترین متخصص قلب کرج

علل به وجود آمدن بیماری های مادرزادی قلب در کودکان

متخصص قلب میگویند که علل متعددی میتوان منجر به ایجاد بیماری های مادرزادی در قلب کودکان می شود که عبارتند از:

 • سن بالای مادر (معمولا بیش از ۳۵ سالگی)
 • دیابت وچاقی مادر
 • ازدواج فامیلی و وجود ژن معیوب و پنهان در والدین
 • کمبود برخی از مواد اساسی در مادر مثل اسیدفولیکو ویتامین A (مخصوصا در سه ماه اول بارداری که دوره ساخته شدن اجزاء بدن و قلب جنین است)
 • آلوده شدن مادر به ویروس (مثل سرماخوردگی در سه ماهه اول بارداری و همچنین نقایص کروموزومی.)
 • مصرف داروهای آسیب زا به جنین توسط مادر (شامل داروهای ضد صرع، ضد افسردگی، ضد دیابت و فشارخون و ….)
 • مصرف سیگار توسط مادر و وجود سابقه بیماری مادرزادی قلبی در والدین و فرزندان دیگر خانواده هم فاکتور خطر بروز بیماریهای مادرزادی قلب تلقی می شود.
 • بدترین نوع نقص های مادرزادی قلب در جنین هایی است که با اختلالات کروموزومی همراه هستند.

 

متخصص قلب زنان

 

آیا راه درمان آسانی برای بیماران مادرزادی قلبی وجود دارد؟

بهترین متخصص کرج در پاسخ به این سوال میکویند متاسفانه خیر، اما این نکته را هم نباید فراموش کرد که حدودا ۳۰-۴۰ درصد از بیماریهای مادرزادی قلبی تا ۵-۲ سالگی خود به خود بهبود می یابند اما متاسفانه برخی دیگراز بیماریها به قدری پیچیده و سخت هستند که با حیات خارج رحمی منافات دارد یا با هزینه های بسیار زیاد و چندین جراحی هم زندگی نخواهند داشت و نیاز است که در دوره جنینی سقط (ختم بارداری) با نظر پزشکی قانونی صورت گیرد.

خوشبختانه در دهه اخیر در ایران پیشرفت های بسیار چشمگیر و رو به افزایشی در زمینه درمان پس از تولد صورت گرفته است (گرچه اقدامات در حال پیشرفت برای درمان ضایعات قلبی در داخل رحم در دنیا و کشور ایران صورت می گیرد) و اکثریت قریب به اتفاق بیماری های مادرزادی ساده – پیچیده قلبی در سال اول تا سال دوم زندگی قابل درمان قطعی یا حمایتی بدون جراحی یا جراحی با نتیجه بسیار مطلوب می باشد.

لازم به ذکر است که استفاده از شیوه رادیولوژی مداخله ای یا اینترونشنال، سال ها است که در رشته اطفال رایج شده است و خوشبختانه تعداد زیادی از بیماران که تا پیش از این برای درمان آنها نیاز به عمل جراحی بود مانند بیماران مبتلا به تنگی دریچه پولمونر، تنگی دریچه آئورت، کوآرکتاسیون آئورت ها، بستن PDA و بستن AST با بهره گیری از شیوه اینترونشن قابل اصلاح و درمان هستند. اما طبیعتا باز هم بیماری هایی وجود دارد که هنوز هم راه اول درمان آنها در تمامی نقاط جهان، انجام عمل جراحی است.

 

فوق تخصص قلب

رگ های واریسی و تهدید سلامتی قلب

مطالعات جدید نشان داده است که رگ های واریسی نه فقط از نظر ظاهری و زیبایی ناخوشایند هستند، بلکه از نظر پزشکی نیز یک معضل به شمار میرود و احتمال بروز لخته خون را به میزان پنج برابر افزایش می دهند . مطالعات نشان داده است که لخته های ایجاد شده در پاها که به عنوان ترومبوز وریدی عمقی نیز شناخته شده اند، در صورت حرکت و رسیدن به قلب و ریه تهدید بزرگی برای سلامتی هستند. رگ های واریسی یک شرایط پزشکی نسبتا رایج است که حدود ۲۳ درصد از آمریکایی های بالغ را تحت تاثیر قرار می دهد .

اینکه رگ های واریسی منجر به بروز ترومبوز وریدی می شود یا خیر، هنوز از نظر محققان مبهم است. ولی انچه واضح و مشخص است این است که بیماران مبتلا به واریس پنج برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ترومبوز وریدی قرار دارند . متخصص قلب معتقد است که رگ های واریسی را نباید فقط از دید زیبایی مورد بررسی قرار داد، بلکه به عنوان یک معضل پزشکی نیز باید مورد توجه و درمان جدی قرار گیرند.

 

بهترین جراح متخصص قلب

علائم‌های عفونت قلب

 • تب
 • کوتاهی تنفس
 • خستگی یا بی‌حالی
 • تورم در پاها یا شکم
 • تغییر در ریتم تپش‌های قلب
 • سرفه خشک یا مداوم
 • جوش‌های روی پوست یا لکه‌های غیر معمول

علائم بیماری‌های دریچه‌های قلب

 • خستگی
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب نامنظم
 • تورم در پا و یا مچ پا
 • درد قفسه سینه
 • غش کردن یا سنکوپ

علائم ضعیف بودن عضلات قلب

 • نفس نفس زدن هنگام استراحت
 • ورم در پاها، مچ پا یا انگشتان
 • خستگی شدید
 • تپش‌های قلب نامنظم که حالت تند،کوبیدن یا لرزش داشته باشد
 • سرگیجه،بی‌حالی یا غش کردن

دکتر حسین فیض پور متخصص قلب

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *