متخصص قلب کرج

متخصص قلب کرج

متخصص قلب کرج

متخصص قلب کرج : مردان و زنان از لحاظ اغلب عوامل خطرساز برای بیماری قلبی  شامل کلسترول بالا،‌ کمی فعالیت بدنی،‌ فشار خون بالا سیگار کشیدن با هم فرقی ندارند اما برخی از تفاوت‌های جنسیتی از لحاظ بروز،‌علائم و پیامد بیماری قلبی میان آنها وجود دارد.

متخصص قلب کرج

بیماری قلبی در زنان یکی از بیماری‌های شایع بوده و همه زنان با تهدید بیماری قلبی مواجه هستند. اما آگاهی از علائم و خطرات منحصر به فرد برای زنان و همچنین داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش، می‌تواند به پیشگیری از بیماری قلبی در زنان کمک کند.

علائم حمله قلبی در خانم‌ها به گفته متخصص قلب کرج

۱-علائم حمله قلبی در خانم‌ها می‌تواند به صورت سرگیجه، سوزش در قسمت فوقانی شکم و سینه ، خستگی، درد معده، تنگی تنفس و حتی تهوع بروز کند ‌و متاسفانه بسیاری از علائم حمله قلبی در خانم‌ها بی خبرند و در مواردی که پیش از آن فرد گرفتار حمله قلبی نشده باشد، این موضوع خطرناک است و بانوان در صورت مشاهده این علائم باید با اورژانس تماس بگیرند یا به متخصص قلب کرج مراجعه کنند.

۲- از نظر متخصص قلب کرج علائم معمول حمله قلبی در مردان ممکن است به صورت درد قفسه سینه، تنگی نفس یا فشار در ناحیه قفسه سینه باشد و این درد به بازوها، پشت، فک و گردن انتشار پیدا کند.

۳-برخی خانم ها نیز در حمله قلبی علائمی چون تنگی نفس، سرگیجه یا سرگیجه یا درد مبهم در قسمت بازو یا گردن تجربه می‌کنند و به اعتقاد متخصصان، خانم ها  ممکن است علائم حمله قلبی متفاوتی داشته باشند.

۴-مسدود شدن عروق کرونر باعث ایجاد حمله قلبی می‌شود و در خانم ها  برخلاف مردان که عروق کرونر اصلی مسدود می‌شوند، انسداد ممکن است در شریان‌های کرونر کوچک رخ دهد.

متخصص قلب کرج

نقش سن در بیماری قلبی زنان از نظر متخصص قلب خوب در کرج

سن نقش مهمی در حمله قلبی در خانم ها دارد و میانگین سنی خانم ها  مبتلا به بیماری‌های قلبی ١٠ سال بعد بالاتر از مردان است و از آنجائی که خانم ها در هنگام بیماری قلبی عموما مسن‌تر هستند، ممکن است علائم بیماری و حمله قلبی را نادیده بگیرند، زیرا اغلب خانم ها  علائم را به بیماری‌های دیگر ناشی از پیری نسبت می‌دهند.

تفاوت بیماری قلبی در خانم ها و آقایان

متخصص قلب کرج

شروع دیررس بیماری قلبی در خانم ها  احتمالا ناشی از اثرات محافظتی استروژن‌ها (هورمون‌های جنسی زنانه) تولیدشده در تخمدان‌ها است که تا زمان یائسگی ادامه دارد. اما از آنجایی که زنان بعدها دچار بیماری قلبی می‌شوند، با احتمال بیشتری ممکن است بیماری‌های همراه مانند دیابت، باعث ایجاد اختلال در درمان و بهبودی زنان از بیماری قلبی شود.

خانم ها  همچنین دارای قلب و عروق‌ تغذیه‌کننده قلب کوچکتری هستند،‌ که به نوبه خود ممکن است انجام جراحی قلب را مشکل‌تر کند. و کارآیی برخی از تکنیک‌های استاندارد تشخیصی مانند آنژیوگرافی عروق کورونر را نیز کمتر کند.

حملات قلبی در مردان معمولا ناشی از پارگی پلاک‌های شریانی است که باعث می‌شود در محل پلاک لخته‌ای تشکیل شود و جریان خون در شریان متوقف شود. زنان با احتمال بیشتری نسبت به مردان ممکن است دچار بیماری عروق کوچک یا میکروواسکولرباشند به این معنا شاخه‌های ریز و میکروسکوپی شریان‌های کورونر شریان‌های تغذیه کننده قلب تنگ و باریک شوند.

آنژیوگرافی در مردان و زنان چگونه است

به گفته متخصص قلب کرج  : آنژیوگرافی برای یافتن پلاک‌های مملو از کلسترول که به درون رگ‌های خونی برجسته می‌شوند،‌ و باعث انسداد این شریان‌ها می‌شوند، شیوه‌ خوبی است.پلاک‌های شریانی معمولا در مردان این گونه تشکیل می‌شوند. اما در زنان پلاک‌های چربی ممکن است به صورتی یکنواخت در طول دیواره‌های شریان‌ها تشکیل شوند، و به داخل رگ برجستگی نداشته باشند،‌ در نتیجه در آنژیوگرافی معمولا تشخیص داده نشوند.

این رگ‌های میکروسکوپی که آنقدر کوچک هستند که با آنژیوگرافی دیده نمی‌شوند،‌عضله قلب را تغذیه می‌کنند و آن را سالم نگه می‌دارند. حتی هنگامی شریان‌های اصلی کرونر باز هستند،‌ بیماری رگ‌های میکروسکوپی ممکن است رسیدن اکسیژن به قلب را محدود کنند و باعث درد قلبی و سایر علائم شوند.

نقش افسردگی  در بیماری قلبی زنان از نظر متخصص قلب خوب در کرج  :

متخصص قلب کرج

اغلب کارشناسان سلامت توافق دارند که عوامل روانی ممکن است در خطر بیماری قلبی دخیل باشند.یکی از قابل‌توجه ترین این عوامل برای زنان افسردگی است. در بررسی که سال‌هاست در آمریکا در جریان است،‌ افسردگی با افزایش خطر بیماری قلبی مرگبار،‌ از جمله مرگ قلبی ناگهانی همراهی داشت،‌ حتی پس از آنکه سایر عوامل خطرساز مانند: فشار خون بالا، کلسترول بالا، سیگار کشیدن،‌ چاقی، و عدم تحرک جسمی کافی در نظر گرفته شده بود.

از نپز متخصص قلب کرج تنها افسردگی نیست که خطر بیماری قلبی را می‌افزاید؛ حمله قلبی هم باعث افسردگی می‌شود، که خود این افسردگی به نوبه خود خطر حمله قلبی دوم را افزایش می‌دهد.یک تاثیر افسردگی این است که باعث می‌شود زن در مراقبت خودش از لحاظ ورزش کردن، اجتناب از سیگار، داشتن رژیم غذایی مناسب، و مصرف داروها اهمال کند. سازوکارهای زیستی مستقیمی نیز در این رابطه وجود دارند،‌ از جمله افزایش پاسخ‌های التهابی و لخته‌شدن خون.

راهکار درمان از نظر متخصص قلب خوب در کرج

اگر از لحاظ عاطفی دوره سختی را می‌گذرانید، سلامت قلب‌تان یکی از دلایل بسیاری است که باید رفتن به نزد متخصص بهداشت روانی را در نظر داشته باشید. از پزشک خانواده‌تان بخواهید شما را به متخصص حرفه ای معرفی کند.

علائم حمله قلبی در زنان چیست

شایعترین علامت حمله قلبی درخانم ها  نوعی :

۱-درد،فشار
۲-ناراحتی در قفسه سینه است ،اما این علائم همیشه نشانه‌ی برجسته‌ای برای بیماری قلبی، به ویژه در زنان نیست.گاهی اوقات خانم ها ممکن است یک حمله قلبی بدون درد قفسه سینه داشته باشند.خانم ها بیشتر از مردان علائمی را دارند که درد در قفسه سینه را تنها شامل نمی‌شوند.

۳-درد در ناحیه گردن، فک، شانه، کمر درد یا ناراحتی شکمی
۴-تنگی نفس
۵-درد در یک یا هر دو دست
۶-تهوع یا استفراغ
۷-تعریق
۸-سرگیجه یا سبک سری
۹-خستگی غیرمعمولاین علائم می‌تواند از دردهای سینه خفیف، آشکارتر باشد که اغلب با حملات قلبی همراه است.خانم ها  ممکن است درد قفسه سینه را به عنوان علائم فشار در این ناحیه یا تنگی تفسیر کنند.

این ممکن است به این دلیل باشد که خانم ها  بیشتر در معرض انسداد هستند.انسداد نه تنها در شریان‌های اصلی خود، بلکه در شریان‌های کوچکتر که خون را به قلب می‌رسانند.به این وضعیت، بیماری قلبی عروق کوچک یا بیماری عروق کرونر قلبی می‌گویند.

متخصص قلب کرج

 تاثیرخواب در سلامت  قلب زنان

به گفته متخصص قلب کرج : خواب بد با فشار خون بالا، تصلب شرائین، نارسایی قلبی، حمله قلبی، سکته مغزی، دیابت و چاقی ارتباط دارد. در یک بررسی در زنان میانسال که هر شب بیش از ۵ ساعت نمی‌خوابیدند، در طول یک دوره ده ساله نسبت به خانم که به طور متوسط هشت ساعت در شبانه‌روز می‌خوابیدند، ۳۰ بیشتر در معرض بیماری قلبی بودند.

خواب ناکافی همچنین با رسوب کلسیم در عروق کورنری قلب، که یک بخش تشکیل دهنده پلاک تصلب شرایین، است، ارتباط دارد. یک خطر قلبی-عروقی دیگر یک مشکل تنفسی مختل‌کننده خواب به نام “قطع تنفس حین خواب” است. و میزان چندین شاخص التهابی در خون ،CRP، اینترلوکین ۶، فاکتور نکروز تومور- آلفا و دیگر شاخص‌ها، در نتیجه خواب ناکافی افزایش می‌یابد.

زمان بروز علائم قلبی در زنان

۱-علائم بیماری قلبی در خانم ها ممکن است اغلب هنگامی که خانم ها  در حال استراحت هستند بروز نماید. یا حتی زمانی که آنها به خواب می‌روند.

۲-استرس ذهنی همچنین ممکن است، علائم حمله قلبی در زنان را ایجاد کند.

۳-خانم ها  پس از آسیب‌های قلبی در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند، چرا که؛علائم آن واضح نبوده و ممکن است اغلب نادیده گرفته شوند.خانم ها  در صورتی که علائمی را که در بالا به برخی از آن‌ها اشاره شد، را حس کردند، باید سریعاً به یک متخصص قلب کرج مراجعه کرده و از نتیجه مطمئن شوند.

متخصص قلب کرج

روند بهبود تشخیص چگونه است

شیوه استاندارد برای ارزیابی علائم قلبی گرفتن الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب ، در حین استراحت و بر روی ترد میل ،تست استرس است  و ممکن است در مرحله بعدی آنژیوگرافی رگ‌های کورونر سرخرگ‌های تغذیه کننده قلب  انجام شود. آنژیوگرافی یک شیوه تصویربرداری با اشعه ایکس است که پس از فرستادن سوندی به درون رگ‌های کورونر قلب و تزریق ماده حاجب، می‌تواند هر نوع انسداد این رگ‌ها را نشان دهد.

اما نوار قلب ممکن است نتواند بیماری قلبی در زنان را تشخیص دهد و حتی آنژیوگرافی نیز همانطور که قبلا گفتیم ممکن است در تشخیص ناتوان بماند.

 راهکار چیست

تست هسته‌ای تحت استرس (تزریق ماده رادیواکتیو در حالی که بیمار روی تردمیل در حال فعالیت است و عکسبرداری از قلب) و اکوکاردیوگرافی تحت استرس ،تصویربرداری از قلب با امواج مافوق صوت در حین فعالیت بیمار روی ترد میل،نسبت به الکتروکاردیوگرافی یا نوار قلب مطمئن‌تر هستند و بسیاری از مراکز تخصصی این آزمایش‌ها را انجام می‌دهند.

متخصص قلب کرج

همچنین برخی از خانم ها  ممکن است نیاز به دو تست دیگر داشته باشند.:

سونوگرافی داخل‌عروقی که تصاویر سطح مقطع دیواره‌های شریان می‌گیرد و “بررسی‌های رزرو جریان خون کورونر” که در آنها میزان افزایش خون در این رگ‌ها در پاسخ به افزایش تقاضا اندازه‌گیری می‌شود. این دو تست می‌توانند نشان دهند آیا رگ‌های ذره‌بینی در قلب مقدار کافی خون به ماهیچه قلب می‌رسانند یا نه. هر دوی این تست‌ها ممکن است حین آنژیوگرافی انجام شود.

دکتر حسین فیض پور – متخصص قلب 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *